Kárpátalja 2., 1. rész

 

2005. szeptember 15-18. között újabb négynapos kirándulást tettem Kárpátalján. Elsődleges célom az Uzsoki-hágó felfedezése volt, ezenkívül vissza kívántam térni néhány fotó erejéig a Kisszolyvai-hágó környékére. Ungváron szálltam meg.
Útvonalam: 1. nap: Budapest - Záhony - Csap - Ungvár. 2. nap: Ungvár - Szjanki - Ungvár. 3. nap: Ungvár - Munkács - Beszkid - Munkács - Csap - Ungvár. 4. nap: Ungvár - Csap - Záhony - Budapest.
Vonatszámok: 1. nap: IC 622 (Nyíregyháza) - 6234 (Záhony) - 6214 (Csap) - 6526 (Ungvár). 2. nap: 6518 (Hajasd) - gyalog (Csorbadomb) - 6564 (Szjanki) - 6565 (Ungvár). 3. nap: iránytaxi (Munkács) - 6504 (Beszkid) - 6505 (Munkács) - 6525/6526 (Ungvár). 4. nap: 6537 (Csap) - 6211 (Záhony) - 6237/6115/6003 (Budapest Nyugati pu.)
Az IC 622 "Várda" (Keleti pu. i: 10:05) összeállítása hátulról előre: 10-71 004, 88-67 005, 20-70 073, 052, 053, V43 1100. Kezdeti utasterhelés a 2. osztályon 80%, az elsőn 50%. A zöm Debrecenben szállt le, Nyíregyházáig kb. hatvanan utaztak. A 13:45-kor induló záhonyi személy gépe ugyancsak az 1100-as Szili, kocsijai: 92-47 109 (Dbl), 20-37 367, 20-05 501 (Bhrv), 20-05 502, 20-07 789. (Figyelemreméltó a kerekesszékes utasokra részben vagy egészben specializált kocsik ilyen koncentrációja, főként, hogy felhasználókat nem láttam.) Az induló utasterhelés 70%. Az utascserék figyelemreméltóak: Kemecsétől végig 15...45 fő között szóródnak. A létszám alapvetően csökkenő, Záhonyig 30 utas marad, viszont Demecser (16), Pátroha (12), Kisvárda (16), Kisvárda-Hármasút (30) jelentősebb mennyiségű felszállót is eredményez.
Záhony.
Az átlépő kocsi a 20-07 747, amelyet M41 2132 fog átvinni.
VL11m-159 a fa árnyékában álldogál Csap végponti váltókörzeténél. Előző utam során Szkole állomáson találkoztam vele, akkor egészen frissnek tűnt a festése, azóta kissé hozzákopott a többihez. A magaslégköri viszonyokat fogjuk vele tanulmányozni az Uzsoki-hágónál - szóval látjuk még.
A kevés utas miatt az útlevél- és vámvizsgálat gyorsan lezajott, az állomás mögötti bank automatájából készpénzt vettem ki (a pénztárteremben lévő csak helyi kibocsátású kártyákkal működik), aztán jegyet vásároltam, és még mindig maradt időm a kinézett ungvári vonatok közül a 6526-os számot viselő 17:13-as indulásáig.

A Latorca folyóról elnevezett, hatrészesként kiállított ER2-510 nyerte el a személyvonat szerepét, a kellően friss festésű VL11m-082 (Odessza-Ungvár vonat gépe) adja hozzá a hátteret.

A Csörgő közben harc nélkül elfoglalta Csap állomást...
A kompozíciótól nem bírtam elszakadni: íme szemből a Tizenegyes és az Erka.

ER2-510 is "kevert" szerelvény: a 323-asból vannak benne kocsik (a 323-asban pedig a 315-ösből, és így tovább...). Induló utasterhelésünk bőven 10% alatti. Az Odessza-Ungvár vonat másik végén VL10-1490 áll - meglehetősen általános gyakorlat az ungvári vonatoknál, hogy a Csap-Ungvár szakaszt más géppel teljesítik. (A sajátságos mozdonyforduló-szervezés értelemszerűen abból adódik, hogy a vonatok végállomása elé "ékelődik be" a napivizsgáztatást végző, személyzeteket biztosító csapi fűtőház.)

VL10-esek a fűtőház előtt - a személyfordás részleg némileg túlképviselt ebben az időszakban...
Az ív, amellyel leválunk a fővonalról. Eredetileg nyilván teljesen jó helyen volt ez az elágazás, de mára az állomás és kapcsolódó komplexumai szabályosan körbenőtték. Motorvonatunk második kocsija épp a fűtőházi kihúzót szeli át, az elülső vezérlőkocsi a kihúzóval párhuzamos út fény- és önműködő sorompós útátjárójánál tart.

Dacsne megállóban 20 felszálló és 8 leszálló, Ceglivka megállóban 7 felszálló és 2 leszálló utas.

Sztrumkivka állomáson ER2-884-essel (6549-es személyvonat) keresztezünk. (A 884-es, mint tudjuk, igen vegyes: a 305-ből és az 1029-ből tartalmaz kocsit.) Négyen szállnak le.
Sztrumkivka állomás a felvételi épület felől eredetileg még egy vágánnyal rendelkezett, az "üres hely" a motorvonattól balra jól érzékelhető. Az ungvári végénél létesített, ma már felhagyott, kétvágányos rakodó-tárolón is látható a korábban felszedett, harmadik vágány helye. (Itt a vonalhoz legközelebb eső vágány felett még felsővezeték feszül, de a másik, illetve a felszedett harmadik felett úgy tűnik, nem is volt.)
Kincsehomok (Holmok) megállóhelyen 3 leszálló. Az Ungvár alatti delta (vasműi kiágazás) közepén eredetileg darus átrakó volt, a területet ma néhány kocsi tárolására használják. Arrafelé esik Ungvár-2, ahová reggel és este "benéz" egy-egy személyvonat-pár.

A 6526-os személyvonat 8 perces ungvári tartózkodás után továbbindul az Uzsoki-hágón túli Szjankira. Ungváron gyakorlatilag teljes utascsere történik, kb. 100 felszálló türelmetlenkedik a peronon - pedig elég jól el fognak férni a hatszáznál is több ülőhelyen... Leszállok, és mivel a szállásom úgyis a város déli részére esik, elindulok a gyalogosfelüljáró felé.

A bal oldali képen Ungvár csapi váltókörzete magasságában észak felé (Szjanki irányába) nézünk. Balra két iparvágány ágazik, a távolabbi egy gyártelepre tart, közvetlenül az állomás mellett - ezt rendszeresen használják. A bal szélen a CsME3-as éppen mérlegelni viszi a kocsit, a műveletet igencsak kényelmes tempóban végzik. (Típusegységességi megfontolások alapján majd legközelebb a büfébe is 123 tonnás nehéztolatóval hozzák a szalámis zsemlét...)
A jobb oldali felvételen Csap irányába nézünk. Baloldalt a háttérben a tároló és személykocsijavító helyezkedik el, hozzájuk vezet a bal oldali vágány. A jobb oldali fordul el jobbra a deltánál és halad a Kassai Vasműhöz, a középső Csapra tart. A kép látószögén kívül, balra vashulladék telepet működtetnek, amelyhez iparvágány vezet. Érdekes módon ezt az iparvágányt, ahelyett, hogy pl. belőle ágazna ki, átszeli egy másik, és úgy csatlakozik a váltókörzethez. A normál és széles sínpárok "egymás mellett éléséhez" szokott szemmel már gyanakodni kezdenénk, de hát itt csupa széles vágány van - legalábbis jelenleg...
A második nap reggelén a szállodából korán elindulok, hogy legyen időm nézelődni. Ungváron a városi közösségi közlekedés valamivel szabályozottabbnak tűnő keretek között működik, mint Munkácson: meglehetősen sok gázüzemű PAZ cirkál, de másfajta mikrobuszokat is látni. A szállodától kb. 20 perc gyalog az állomás, közben szemügyre veszem a környezetet: bizony az általános lepusztultság uralkodik a lakónegyedekben, amelyek közé itt-ott jelentősebb jövedelmet sugalló vendéglők és egyéb létesítmények ékelődnek.

Az állomáson akad látnivaló. VL11m-050 hozta a reggeli "Kárpátalja" távolsági vonatot - a mozdony nem munkácsi, hanem Lvov-Nyugat (TCs-1) állomásítású. A közelebbi vágányon, a háttérben D1-es áll.

A "két-Dongós" kompozíciót ezúttal is sikerült elcsípni, a hat héttel ezelőttihez hasonlóan. CsME3-5612-esnek hamarosan dolga akad: a "Kárpátalja" szerelvényét húzza ki. Így az 1031-est egymagában is le tudom fotózni.
Más témák nem lévén, visszasétálok az utasperonokhoz. Ma az Uzsoki-hágót nézem meg, éspedig úgy, hogy Hajasd (Voloszjanka) faluig utazom vonattal, ott leszállok és gyalog mászom fel Csorbadomb állomásra, ahonnan a következő vonat visz a hágón és a történelmi Magyarország határain túli Szjanki állomásig. A vonal emelkedő szakasza az utolsó kilométereket leszámítva az Ung folyó völgyében halad.
ER2-323 szinte mindenhova elkísér a kirándulásom ideje alatt. Most 6518-as személyvonatként látjuk, Csapról érkezik és 15 perces pihenő után, 8:51-kor indul Hajasd (Voloszjanka) állomásra, velem együtt. 10% utasterheléssel jön, és gyakorlatilag teljes utascserét követően, 30% telítettséggel vág neki az útja nagyobbik felének. A hátsó vezérlőkocsiban helyezkedem el, itt három csoportban összesen tíz, aránylag már ittas személy tart hazafelé a falujába.

Ungvár hajasdi bejáratát iparvágány kiágazás követi kp. felé nézve jobbra. Az iparvágányból kiágazik még egy, a sínpárok Gerény (Gorjani) illetve Radvánc (Radvanka) városrész felé tartanak. Az egyik ág még a felsőpályás Ung-híd előtt visszacsatlakozik. A vonal egyvágányú, villamosított, szelvényszámozása csökkenő (a legtűrhetőbben Obrosin kezdőponttal jön ki, de mint említettem korábban, ezt célszerű lesz a helyszínen ellenőrizni). 40 km/h-t tartunk. A kezdeti szakaszon jórészt rácsos acél felsővezeték tartóoszlopokat találunk - festék már nyomokban sincs rajtuk. A pályasebesség 80 km/h, háromfogalmú térközös a közlekedés.

Az Ung-híd után frissen felújított a pálya (R65 sinek, betonaljak, szorítórugós sínleerősítés), még nincs véglegesen szabályozva, 25 km/h-val gurulunk. 256.0-nál hőnfutásjelzőt telepítettek.

Domonya (Domaninci) állomás ötvágányos féllíra, az 5. az átmenő fővágány (R65, betonaljak, GEO sínleerősítés). A 4. vg. R50 faaljakon, D0 (sínszeges) leerősítéssel, "Megállj!" táblát tűztek ki rá. A 3. és 2. vágány R65 faaljakon. A 3. és 4. között szorítórugós sínleerősítéshez való betonaljakat szállítottak ki cseréhez. A kp.-i végénél, baloldalt (kp. felé nézve) cementrakodó. Az 1. vágányra érkezünk a szűkös peron-lehetőségek miatt. Szolgálat van, az állomási biztosítóberendezés fényjelzős (egyéni kijáratikkal), mint a vonal minden állomásán. 8 felszálló, 6 leszálló utas.

A nyíltvonalon 60 km/h-ra gyorsítunk, a felépítmény R65 sínrendszerű, és szakaszosan hézagnélküli-betonaljas-GEO-s, illetve illesztéses-faaljas-sínszeges.

Felsődomonya (Onokivci) megállóban 15 leszálló, hajasdi peronvégénél (252.6) fény- és önműködő sorompós útátjáró. (A vasút felől fény fedezőjelzőkkel biztosított, a térközjelzők ellenére.) Az aszfaltozott alacsony peron rövid, négy kocsira elegendő, a vonat végében úgy szállnak le, ahogy tudnak... Fénysorompós útátjáró 250.5+50-nél. Nevicke megállóhelyen 10 leszálló. 248.7-ben fénysorompós útátjáró. Az Ung völgye itt még 600-800 méter széles, de egyre határozottabb formát ölt.

Nevicke-Pidzamok ("Nevicke-Váralja") megállóhely kezdőponti peronvégénél (247.3) őrzött fénysorompós útátjáró. Tizenöten szállnak le. Előtte Nevicke megálló felvételi épülete szintén rozsdavörös, fehér, világoskék szineket visel, bár maga a földszintes házikó tagoltabb szerkezetű. A Nevicki vár a vasúttól jobbra (kp. felé nézve!), alacsonyabb hegy tetején található. Amennyire kivehető a fák között, egészen egyben lévőnek tűnik az építmény, még tető is van az egyik bástyán.

Ókemence (Kamjanica) állomás 5 vágányos, a 2. (átmenő fővágány) és 3. R65-ös, a többi három R50-es. Az 1. vg. használaton kívüli rakodó, oldalrakodóval és raktárral. A felvételi épület oldalán, az állomás ungvári váltókörzetétől csonkavágány is található. 4 leszálló.

Hajasdi váltókörzete után kissugarú jobb, majd bal ív. Formabontó módon az ívekben GEO sínleerősítés faaljakon. Baloldalt (kp. felé nézve!) fent a kőfejtő helyezkedik el, a kitermelést az első Csehszlovák Köztársaság idejében futtatták fel, az állomás hajasdi végénél az anyagtárolót is ekkor építették. A kőfejtést folytatták az elkövetkező évtizedekben, egészen addig, amíg sikerült megbontani a hegy egyensúlyviszonyait. Az eredmény több tízméteres csúszásban jelentkezett, betemetve a kezdőponti bejárat környékét - az ívkombinációval most a megcsúszott részt kerülik ki. A régi vágány csatlakozó vége jól látszik az állomás váltókörzeténél.

Sebességünk a nyíltvonalon továbbra is 60 km/h - az igen laza menetrendet így is teljesítjük.

Kapuszög (Vorocsevo) megállóban 6 leszálló.

239.7 - 238.9 illetve 240.6 - 240.3 között betonaljas, de illesztéses a pálya, az illesztéseknél négy-négy faaljjal. A 239.4-es szelvényben fénysorompós útátjáró.

Perecseny (Perecsin) állomás két átmenő vágányos. A felvételi épület melletti vágány (R50 faaljakon, használaton kívüli) csonka, a kp.-i váltókörzettől jön. Az átmenő fővágány (R65 faaljakon) a második. Az 1. mellett sínkoronaszintű oldalperon, az 1-2. között keskeny középperon. A végponti váltókörzetből egy negyedik (csonka-) vágány is kiágazik. Baloldalt a végponti végnél vegyi üzem, az 1.-ből ide iparvágány vezet. 8 felszálló, 4 leszálló.

Az állomás kezdőponti végénél (237.2) fény- és önműködő sorompós útátjáró.

Az ittas egyszerűekből álló társaság egy tagja az indulás óta tartó, egyre közelebbi érdeklődés után megpróbálta kitépni a kezemből a fényképezőgépet, mert úgy gondolta, hogy tevékenységem veszélyezteti az ő családja életét. Nálam kezdett elszakadni a cérna, de a helyi rendfenntartó szervek három tagja épp jókor jelent meg - átértékelve a helyzetet, szóltam nekik, hogy történés van. Még mielőtt komolyabb érdeklődést mutattak volna, "partnerem" azonnal barátságos arcot vágott, és határozott kérdésemre, hogy akkor mi is a probléma, hebegés-habogásban tört ki, a kezemet szorongatva.

236.0+50-nél fénysorompós útátjáró. Egy-egy hézagnélküli szakasz (pl. 235.3-Perecseny kezőpont) beiktatásával, folytatódik az R65 sínrendszerű, faaljas, illesztéses felépítmény. Drugetháza (Zaricsevo) megállóhelyen 8 leszálló, a peron közepén (232.5+50) fény- és önműködő sorompós útátjáró.

A 230.5 és 229.7 szelvényekben fénysorompós útátjáró. Az Ung völgye egy darabon kiszélesedik.

Bercsényifalva (Dubrinicsi) megállóhelyen ("Bercsényifalva alsó") 10 leszálló, 3 felszálló. Ungvári peronvége előtt (228.8), valamint hajasdi peronvégénél fénysorompós útátjáró. 231.5 és a megálló között hézagnélküli a pálya.

Bercsényifalva (Dubrinicsi) állomáson 9 leszálló, 1 felszálló. Három átmenő vágányos féllíra, a 3. az átmenő fővágány. Az 1. vg. R50 sínrendszerű, faaljas, a többi R65 faaljakon. A 3.-ból az ungvári végénél jobbra iparvágány fordul ki. Ömlesztettáru surrantós csonkavágánnyal is rendelkezik. Az 1. vágányra érkezünk - itt, illetve az 1-2. között található utasperon. (A kitérőbe járás a környéken 40 vagy 25 km/h sebességet jelent, a szolgálati menetrendből megtudhatóan - manapság sajnos a 25 a gyakoribb.)

Az állomás kezdőponti végénél (227.2) fény- és önműködő sorompós, őrzött útátjáró.

Mércse (Mircsa) megálló ungvári peronvégénél fénysorompós útátjáró. 6 felszálló és 5 leszálló - köztük "barátom", aki forró kézszorításokkal búcsúzik, nyilván annak örülve, hogy mégiscsak életben marad a családja, nem nyírják ki a gaz terroristák és kémek...

A kis esőbeálló furcsán távol esik a vágánytól. Az útátjárótól Ungvár felé 500 m hosszan illesztéses a pálya, a kezdőpont felé 222.4-től idáig tart egy hézagnélküli szakasz (benne 223.3-nál 300 méternyi illesztéses).

A nagyonegyszerűek vonaton maradt tagjai folytatják a változatos életmódot: előbb sört isznak vodkával, majd vodkát sörrel. A sör hamarabb elfogy, a vodkát az üres sörösüvegekbe töltik szét. Az egyik társaság újságpapírt terít a három személyre méretezett fapad középső részére, uborkát, paradicsomot tesznek ki, kenyeret szelnek, szalámit karikáznak.

Kisberezna (Malij Berjoznij) megállóban 10 leszálló.

219.8 - 221.5 között hézagnélküli a pálya.

Skola-Internat megállóban 8 felszálló, 10 leszálló. Hajasdi peronvégénél (219.2) fénysorompós útátjáró, majd hézagnélküli pályaszakasz jön.

A vonalon végig megfigyelhetők a magyar stílusú őrházak - ma már magántulajdonban -, viszont a felvételi épületek zöme nem az eredeti.

Nagyberezna (Velikij Berjoznij) állomáson 30 felszálló, 20 leszálló utas. Az állomás aránylag kicsi: 3 vágányos féllíra, a 2. R65 sínrendszerű, a 3. R50-es, faaljasak. Kezdőponti végénél (214.9+50) fény- és önműködő sorompós, őrzött útátjáró. Állomási területen (kp. felé nézve) balról iparvágány csatlakozik.

Az új felszállók közül kerül ki a soronkövetkező érdekes eset: idős, kissé aszalódott jellegű úr viseltes zakóban. Leült mellém és elkezdett folyni belőle a szó, megállíthatatlanul, de főleg, érthetetlenül. Halkan, hadarva beszélt, és igazán nem is akarta, hogy értsék - szófoszlányokból annyit lehetett kihámozni, hogy kicsi a nyugdíja és rossz az élete. Mutatta, hogy ott van az állomás végében egy gyár (onnan jön az iparvágány), fotózzam le, meg mindenféle mást. Valószínűleg ő is a nulla-nulla-hetes ügynöknek nézett, de sorstársaitól eltérően, kollaborálni akart.

A 213.6-os szelvénynél felsőpályás, vasbeton híd: az Ung mellékfolyóját, az Utcást (Ulicska) metszi. 213.2-ben fénysorompós, őrzött útátjáró. Nagyberezna felett már szinte végig faaljas, illesztéses pályával találkozunk.

Révhely (Zabrigy) megálló 8 felszállóból és 4 leszállóból álló utascserét eredményezett.

Porogi megállóhelyen 2 leszálló. Hajasdi peronvégénél (211.4) fénysorompós útátjáró.

A hely neve "beszédes", az Ungnak itt valóban vannak "küszöbjei", azaz kis vízesései. További mesterséges küszöbök tucatjait fedezzük fel a völgyben, még a folyómederben is: a világháborús Árpád-vonal vasbeton harckocsiakasztóit senki sem tartotta fontosnak összegyűjteni és elszállítani. Számos géppuskafészek, bunker maradványán akad fenn a figyelmes szemlélő tekintete. Az előrenyomuló Vörös Hadsereg átjutása itt bizony igen-igen hosszadalmas és véres lett volna - ennél sokkal egyszerűbbnek bizonyult Romániát kikapcsolni a háborúból...

209.5-nél alsópályás, rácsos Ung-híd. A vasútnak eddig végig sikerült kitartania az Ung folyásirány szerinti jobb partján, az átszelt mellékfolyói közül is csak az Utcás eredményezett áteresznél komolyabb műtárgyat.

Közvetlenül Sóslak ungvári bejáratánál (206.1) alsópályás, rácsos híd az Ung felett - visszakerülünk a völgy eredeti oldalára.

Sóslak (Szilj) állomás, vagy inkább csak forgalmi kitérő két vágányos, mindkettő faaljas. 20 leszálló. Felsővezetékes munkagéppel keresztezünk.

202. km megállóhelyen 10 leszálló, előtte 202.6-ban fénysorompós útátjáró (földutat szel át). Hajasdi peronvégétől kissé tovább, 201.4-nél még egy fénysorompós útátjáró. A megálló peronja rövid, motorvonatunk utolsó, 6. kocsijáig nem ér el.

40 km/h körüli sebességgel haladunk, majd lassacskán 60 km/h-ra gyorsítunk. (A laza menetrend nem követel többet 60 km/h-nál.) A felsővezeték tartóoszlopok zömmel pörgetett vasbeton fajták, de itt-ott előfordul a régi, rácsos acéloszlop is.

Csontos (Kosztrine) állomás két átmenő vágányos, mindkettő faaljas. A felvételi épület elől legalább egy vágányt kiszedtek.
Rakodó csonkája is van Hajasd felől, oldalrakodóval - már nem használják. Itt is felsővezetékes munkagéppel keresztezünk. A hajasdi végénél (199.4+50) fény- és önműködő sorompós, őrzött útátjáró. 7 leszálló, 2 felszálló. 198.8-nál alsópályás híd az Ung felett.
Malomrét (Zsornava) állomás 4 vágányos (ebből 3 átmenő), a 3. az átmenő fővágány (R65 sínrendszerű, betonaljas, GEO-s), az 1., 2. és 4. R50 faaljakon. Oldalperon az 1. vg. mellett, keskeny középperon az 1-2. között. Az 1. vágányhoz két oldalrakodó is tartozik, valamint oldalrakodót találunk a 4. mellett - egyik sincs használatban. Az 1. állomási területen, a felvételi épület ungvári oldala mögött elfordul. Az állomás mindkét végén (194.8, 193.8) fény- és önműködő sorompós, őrzött útátjáró. 10 leszálló.

A mögöttem zabáló társaság legrészegebb tagja mellém telepedett, és akadó nyelvvel azt próbálta megkérdezni, hogy mi lenne, ha letépné a nyakamból a diktafont - nem mintha meg akarná tenni, csak úgy, kérdésképpen. Újra megfogant bennem a megsemmisítés gondolata, ami az alanyok ittassági szintjét nézve, siker reményében lett volna kivitelezhető. Ehelyett inkább előrébb mentem egy kocsival, bejefezettnek nyilvánítva a másfél órás kommunikációs tréninget. (A diskurzus közben érdekes véleményeket hallottam Ukrajna EU-tagságának esélyeiről, vagy a narancs-forradalom hamisságáról.)

192.9+50-nél fénysorompós útátjáró. Határhegy (Zagorb) megállóban 12 leszálló, ungvári peronvégénél (192.4+50) fénysorompós útátjáró. Ezen a helyen az Ung két hegy között U alakban majdnem 180 fokot fordul, mellette a vasút is ugyanígy tesz.

A háttérben a sorompó és a két egyenruhás kicsit furcsa. A szlovák és lengyel határ messzebb van, a Határhegy települést követő, hosszúkás Patakófalu (Sztuzsica) mögött fenn a hegyekben, de - talán a szolgálat leegyszerűsítéseként - már itt elhelyeztek egy áteresztőpontot.

191.7 - 189.8 között hézagnélküli pályaszakasz (betonaljakon, GEO-val). A 191.0 és 190.0+50 szelvényekben fénysorompós útátjáró. A jellegzetes folyókanyarulat arra is módot ad, hogy észrevehessük az egyre erőteljesebb emelkedőt - a kanyarulat előtti térség határozottan lejjebb helyezkedik el.

Fenyvesvölgy (Sztavne) II., vagyis "Fenyvesvölgy alsó" megállóhelyen 7 leszálló. Ungvári peronvégénél (189.3) fénysorompós útátjáró. Határhegytől megindul az ívgyártás, a völgy pereme is dimbes-dombossá válik, így a vasútnak meg kell találnia az azonos magasságú helyeket. A völgy alsó szakasza sem nevezhető egyenesnek, de itt már kifejezetten egymást érik az ívek.

Fenyvesvölgy (Sztavne) állomás átmenő fővágánya a 2. Az 1. R50, a 3. R65 sínrendszerű, faaljas, az egykori 4. és 5. vágányoknak csak a helye van meg, a 6. (jelenlegi 4.) R50, faaljas. Az 1. mellett oldalperon, az 1-2. között keskeny, sínkoronaszintű középperon. Az 1. vágányból a felvételi épület hajasdi oldalánál csonka ágazik, majd a hajasdi váltókörzet magasságában felhagyott telepre fordul. Egy RIC jelű, ukrán hálókocsi áll rajta, a mögötte fekvő pályaszakaszra "Megállj!" táblát tűztek. Tizen szállnak le.

A felvételi épület felújítás alatt áll, és ezzel nincs egyedül a vonalon. A 6563-as számú, Szjanki-Ungvár személyvonattal keresztezünk, összeállítása VL11m-086, valamint négy "plackartnij" kocsi. Az állomás hajasdi végén (186.8+50) fénysorompós útátjáró.

181.9+50-ben (Ligetes előtt) fénysorompós útátjáró.

A képen Ligetes (Lug) megálló felvételi épülete - a "csak semmi faxni" jegyében... 4 felszálló, 11 leszálló. A hajasdi peronvéget követően, 181.0-ban megint fénysorompós útátjáró. A továbbiakban szórványos betonaljas cserék a faaljak között.

179.2-nél, Hajasd bejárat előtt híd az Ung és a T1403 jelzésű (a vasúttal párhuzamos) út felett. A következő híd 178.6-nál található - a folyó itt délre ír le egy kanyarulatot, a vasút viszont a korábban gyűjtött magasság birtokában, magas töltésen, nagyobb íven jut el a település déli széléhez.
ER2-323 Hajasdon, a felvételi épülettel szemközti domb tetejéről. Nyugat felé nézünk, körülbelül az Ung völgyének vonalában.

Hajasd (Voloszjanka-Zakarpatszkaja) állomás három átmenő vágányos. Ungvári végében kp. felé nézve baloldalt (a felvételi épület felől) két csonkavágány található (R50, faaljakon), a bal szélső ömlesztettanyag (valószínűleg cement) surrantós rakodóval ellátott. Ennek a csonkának a folytatása kp. felé egyállásos színben ér véget. Kb. 60 utas száll le vonatunk célállomásán.

A felvételi épületet itt is kőművesek, burkolók vették kezelésbe.

A közút Hajasdtól egyenesen halad tovább Uzsok településre, majd néhány kisebb szerpentinnel megmássza az Uzsoki-hágót. A vasútnak ez túl meredek volna, tehát magasságnyerés céljából alkalmas helyet kellett keresniük a vasútépítőknek. Először az Ung mentén keletnek tart a vonal, majd alagútban megkezdve az ívet és íves viadukton (174.6) folytatva, átszeli a folyót, ráfordul a völgy északi oldalát határoló hegyvonulatra. Egyre északibb irányt tartva, feljut az Ung oldalvölgyének felső részére - a második vonalkifejtés csúcsán fordulóalagutat fúrtak. A vágány közel déli irányban jön ki belőle, az oldalvölgy nyugati peremén. Ezt a hegyet körbekerüli, és keletnek fordulva, közel egyenes alagúton át Csorbadomb (Scserbin) állomásra ér. Innen az előbbi oldalvölgyet viadukton átszelve, megint az északi hegyre jut, csak már 250 méterrel magasabban. A hegyoldalban tovább emelkedik, néhány alagút segítségével haladva a hágó felé, amelyet az országúttal párhuzamosan, 852 méteres magasságban ér el.

A térkép a Hajasd és az Uzsoki-hágó közötti szakaszt ábrázolja. Piros nyíllal jelöltem Hajasd állomást, sárgával Csorbadombot. Az Uzsoki-hágó az ábra jobb szélére került.

Az Ung oldalvölgyében emelkedő úton jutottam fel Csorbadombra. Alsó végét éppen aszfaltozzák, zúzalékkal felszórt földútként folytatódik.

Kellemes külsejű iskolabusz Hajasd felett.

A vasút Hajasd és Csorbadomb között 11 kilométert tesz meg, közben van két megállója, Uzsok (az íves viadukt után, 173.8-nál) és 172. km (a második alagút előtt, 172.0-nál). A maximális emelkedő 33 ezrelék, ezenkívül 29, 27 ezrelékesek is előfordulnak. Szjanki-ig felfelé 1+1 géppel (elől-hátul egy-egy VL11m) mennek a tehervonatok, ennél - ellentétben a fővonallal - itt nem használnak komolyabb konfigurációt. Ennek megfelelően a terhelési norma hegymenetben csak 2300 tonna. Ellenkező irányban, Szjankitól lefelé 4800 tonna engedélyezett (korábban 5200 tonna volt).

A régi nyomvonal a második vonalkifejtésnél. A csúcsforduló meredekebb is volt, mint a mostani alagutas megoldás, ugyanakkor a hegy alsó része itt csúszásveszélyes, kisebb elmozdulások már történtek. Egy nagyobb, a vastutat is magával ragadó elmozdulást nem akartak kivárni, inkább fúrtak - még a "birodalmi" idők vége felé.

A háttérben az új nyomvonal kissé északabbra tart, azután bebújik a második alagútba, ahol félkörívben déli irányba fordul, és úgy csatlakozik az eredetihez.

A régi nyomvonal folytatása nyugat felé. A Csorbadombra, illetve az oldalvölgyön át felfelé tartó földút ezen a helyen metszette a vasutat.

Az első két alagút közötti szakasz a hátam mögött, balra-lefelé fekszik. Uzsok megállóhely felső peronvégénél, valamint feljebb, 172.6-nál fénysorompós útátjárót alakítottak ki. A 172. km megálló egy villanytelepnél létesült.

265 méter hosszú viadukt Csorbadomb állomás kezdőponti (a hágó felőli) bejáratánál (166.0 szelvény). A hágóig hátralévő 7 kilométeren még egy völgyhíd (230 m hosszú, 165.0-nál) és három alagút (rendre 240, 210, 280 m hosszúak) épült.
Ha az előző kép készítési helyén 90 fokkal jobbra fordulunk, az új nyomvonalban fekvő, második alagút alsó (keleti) bejárata előtti pályaszakaszt vehetjük szemügyre. Az alagút fegyveres biztonsági őrrel őrzött, a bódéját jobboldalt helyezték el.
310 méter hosszú alagút az oldalvölgy nyugati oldalán húzódó hegy déli csúcsánál, Hajasdtól számítva ez a harmadik. A vasút nem tud végig a hegyoldalban maradni, mert akkor túlságosan kicsire adódna a déli oldalon az ívsugár - tehát fúrni kellett.
Totál a környékről, közvetlenül Csorbadomb alól. Lent a jellegzetes alakú hegy aljában található Hajasd, a kis gyalogtúránk onnan indult. Az Ung balról jobbra folyik, lent Hajasdnál. A bal oldali, közelebbi hegy oldalában felfedezzük a vasutat, ahogy a "középső szinten", vagyis a második vonalkifejtésnél kapaszkodik felfelé. Fékörívben jobbra válik le róla a régi nyomvonal, töltését a szénaboglya mögött, középen vesszük észre.

Az Uzsoki-hágó szintje még kb. 100 méterrel feljebb esik ahhoz képest, ahol most állunk.

Csorbadomb állomás a végponti (ungvári) vége felől. Három átmenő vágánnyal rendelkezik. Az 1. és 2. között keskeny középperon található, az 1. vágány kevéssé használt. Szjanki felőli végénél az 1.-ből kezdőpont felé rövid kihúzó ágazik. Mindegyik állomási vágány R65 sínrendszerű, faaljas, illesztéses. Az alagút felé (végponti végnél, 570 m hosszú) terelőcsonkát építettek. Az állomás ellenívben fekszik: kezdőpont felé nézve a felvételi épületnél bal ív következik, a kezdőponti váltókörzet előtt jobb ívre vált, így kerül rá a viaduktra.

CsME3-1919 pőrekocsira helyezett betonkeverőt és darus munkagépet hozott, a felvételi épület tatarozása miatt. A betonkeverős pőrekocsira feltettek még egy jókora fémszerkezetet is, amely három, alul tölcsérben végződő anyagtároló-adagolóból áll, rendre a kavics, homok, cement számára.

1889-es diósgyőri sín az 1. vágány mellett. Hajtány, kiskocsi vágányra helyezésére szolgál, néhány méterrel arrébb ilyesfajta járművek tárolására szolgáló, kis szín található.
A felvételi épületet éppen tatarozzák - de ezt az előzmények alapján már megszokhattuk. Összesen öt embert láttam, akik a munkálatok miatt tartózkodtak itt. Egyikük a tetőn ücsörgött legalább fél órán át, közben azon tanakodott, hogy a bádoglemez miért nem stimmel a kéményhez. Társa felmászott hozzá, segíteni a komoly probléma megoldásában. Ketten kártyáztak. Az ötödik tíz perces kiselőadást tartott nekem arról, hogy most mennyire nincs munkalehetőség errefelé, és hogy milyen hülye minden politikus. Valószínűleg újságírót sejtett bennem. Na mindegy, majd csak elkészül ez a ház is...
Bentről mindent kihordtak, többek között ezt a muzeális példányt. (Egy második, ugyancsak földszintes épület is található néhány méterrel arrébb - az állomási biztosítóberendezés áramellátó, vezérlő elemei, kezelőfelületei valószínűleg ott működnek.)
Mintha ebben a vágányban enyhe nyombővülés volna tapasztalható. (A képen a betonkeverős pőrekocsi utolsó tengelye.)
A betonkeverő szerelvény.

A CsME3-as festésmintája megfelel az eredeti, "birodalmi" változatnak, amelyet az orosz CsME3-asok jórészt ma is viselnek, tehát sehol egy kék sáv, amely a csapi Dongókra annyira jellemző. Sajnos fűtőházi jelzés nincs a gépen, de jó okunk van feltételezni, hogy nem csapi állomásítású.

Kisiklasztó váltó az első vágányban. Nyugat, vagyis az állomás végponti vége felé nézünk. A 2. vágány kijárati jelzője valójában csoportkijárati, és már jó ideje "tolatás engedélyezve" jelzést mutat, arra az esetre, ha a betonkeverő menet mozdonya végre körüljárna.
Ez a kényelmes tempó bizony nem vall nagy forgalomra. Informátorom alátámasztotta feltételezésemet. A mai szállítási volumen mellett nyugodtan fel lehetne adni ezt a vonalat: a személyforgalom közútra terelhető, a teherforgalmat a fővonal gond nélkül képes lenne felszívni, hiszen a húsz évvel ezelőtti teljesítményét még így sem közelítenénk meg. Kétszáz kilométernyi vasút (Szambir-Ungvár) fenntartását manapság pusztán az indokolja, hogy felszámolása esetén a munka nélkül maradt emberek társadalmi feszültséget okoznának. Sok-sok ilyen kétszázkilométeres pedig voltaképp konzerválja az állam atyáskodó szerepét...
Csorbadomb település ennyi, plusz még két-három ház a kép látószögén kívül - nem éppen világváros. Létezik errefelé egy sípálya, télen talán csúszkálnak rajta néhányan. Pedig micsoda idegenforgalmi paradicsomot lehetne itt létesíteni - ha lenne mivel, és lenne kinek. És nemcsak itt, hanem a környék hasonló adottságú helyeinek tucatjain...
A Dongónak virágok között a helye. Körüljár, majd vonatával eltűnik Szjanki felé. A K6S310DR motor jellegzetes hangja a hegyekről visszaverődik, még sokáig tisztán hallani, hol tart a menet a hágó felé vezető úton.
6564-es személyvonatom lassan Hajasdra ér, ideje kissé lejjebb költözni, ahonnan jól látható a második vonalkifejtés fordulóalagútja (Hajasdtól nézve a második alagút) előtti szakasz. A Hajasd-Csorbadomb közötti 11 kilométert 20 perc alatt teljesíti, a második alagúttól még 9 perc, mire Csorbadombra ér - tehát ennyi áll majd rendelkezésemre a képsorozatot követően.

Végre feltűnik hegyoldalban az "elektricskapótló" - teljesen olyan a hatás, mint egy terepasztalon.

A hánullás vonat kimért negyvenes tempóban halad az erős emelkedőn - itt ennyi az engedélyezett. A négy "plackartnij" kocsival a VL11m persze "azt csinál, amit akar" - egy tehervonat azért már igénybe venné vontatási képességeit.
VL11m-159, régi ismerősünk 9 perccel később annak rendje-módja szerint feljutott. A kocsik: 035 38279, 38022, 38030, 32504.

A harmadik vágányra fogadták, ami arra volt jó, hogy - peron ott egyáltalán nem lévén - a leszállni és felszállni szándékozókat tornászmutatványokra kényszerítse. A négy kocsi közül egynek volt nyitható egyetlen ajtaja: ezt az érdekes megoldást a két kalauz találta ki, mert így kis utasforgalom mellett jóval egyszerűbb kezelni a jegyeket. Ahhoz pedig kellően laza a menetrend, hogy megvárják, míg az esetleg tájékozatlan utas (mint pl. én) magától rájön, mi is a teendője, ha nem kíván lemaradni. Az utasterhelés 10% alatti, 4 leszálló és 2 felszálló akadt.

A Csorbadomb kezdőponti végénél lévő viaduktot egy második követi (230 m), a folytatás a kissé "kitüremkedő" hegyoldalba hatoló alagút (240 m - egyenessel kezd, majd bal ív). Visszakerülünk az Ung völgyébe, csak már sokkal magasabb szinten.

Két újabb "kitüremkedés" egy-egy alagutat jelent (210 és 280 m hosszúak). Ezután tovább emelkedünk, alattunk rohamosan fogy a völgy, az Ung kis patakokra ágazik szét. Szinte merőlegesen megjelenik a főgerinc, közben az országút a vasút mellé ér. 162.0-nál, valamint közvetlenül a hágó előtt, 160.0-nál egy-egy viadukt fekszik. A gerincet fennsík követi, fokozatosan enyhe lejtőbe megy át - a keleti oldal itt jóval laposabb esésű. Lusta 60 km/h-val jutunk fel a gerincre, lefelé sem gyorsulunk fel jobban. Szjanki ungvári váltókörzeténél fénysorompós, őrzött útátjáró.

Szjanki állomás 7 átmenő vágánnyal rendelkezik. Kp. felől csonka ágazik a felvételi épület oldalán - lepusztult étkezőkocsi áll rajta, nyilván raktárnak használják. A felvételi épület vp.-i oldalától vp. felé tároló csonka ágazik ki az 1. átmenő vágányból. A felvételi épülettel szemközti oldalon kétvágányos tároló és homokfeltöltő hely mozdonyoknak. Az állomási vágányok R65 sínrendszerűek, illesztésesek, faaljasak, itt-ott szórványos betonaljas, GEO-s cserével. Utasperon van az 1. mellett, valamint az 1-2. között.

A lecsupaszított "plackartnij" kocsi utastere. A "plackartnij" elnevezés harmadosztályú fekvőhelyes kocsit takar, amely a távolsági utazások legolcsóbb, egyúttal legigénytelenebb eszköze. Az eredeti kocsi termes kialakítású, 54 utasnak adhat helyet. Egy-egy fiktív fülke 4+2 személyes, az egyik oldalon merőlegesen, a másikon az ablakkal párhuzamosan létesített fekhelyekkel. A felső fekhelyek lehajthatók, így nappali utazásra, egy-egy fekhelyen két-két ülő utassal számolva, ugyanúgy elfér az 54 személy. A "lecsupaszítás" során a felső fekhelyeket eltávolították, ezzel amolyan szükség-ülőkocsit nyertek.
Nem nagy élmény benne utazni, de akik rákényszerülnek, azoknak úgysincs sem más választásuk, sem elég lobbi-készségük. Tehát ezt kapják - igaz, szinte ingyen.
Szambir (illetve Lvov) felé nézünk Szjanki állomáson. Az idő igencsak esőre hajlik, délután három körül cseperegni kezd. Érkezésünk után 10 perccel üres tehervonat halad Ungvár felől, VL11m-070 húzza a magasoldalfalú kocsikat.

A lengyel határ balra, nem egész 1 kilométerre esik. Az állomáson tevékenykedő határőröket ez éberségre készteti, egyikük máris elkérte az útlevelemet, és a benne lévő ukrán pecsét valódiságát ellenőrizte olymódon, hogy megpróbálta az ujjával letörölni. A pecsét nem hagyta magát, a kb. 20 éves gyereket ez meggyőzte. (Hiába no, ahogy Csapon pecsételnek, nem pecsétel úgy senki...) Nem sokkal ezután, összehasonlíthatatlanul barátságosabb arckifejezéssel kért tőlem tüzet az épület utasvárójában.

Szjanki-Lvov személyvonat (854, i: 15:07, Lvov é: 19:36) szerelvénye, 10 részes összeállításban. Egyik végén ER2-3015, másik végén ER2-3016 jelet viselő vezérlőkocsi (a 30xx-ek utángyártott vezérlő+motor (01+02) párosok), köztük járműveket találunk az 1232-ből, 3014-ből, kedvenc 510-esünkből. Kb. 50 utas vár erre a vonatra, kis részük átszálló a mienkről.
Némi pótalkatrész a felvételi épület melletti szerszámoskamra falának támasztva: kapcsolófejek, kengyelek, rugókészülékek. A kapcsolófejeket fekete festékkel gondosan lefestegették - valószínűsíthetően ott, ahol mozdítás nélkül az ecsettel elérték. (A fej tömege 1 tonna - nem lehet csak úgy egyszerűen átfordítani...)
VL11m-159 körüljár.
15:55-kor elindulunk, a kezdeti utasterhelés 10 fő.

Csorbadombon 5 felszálló, a 172. km megállóhelyet kihagyjuk (a villanytelep mellett található). Az eső egyre erősödik. Uzsokon néggyel, Hajasdon huszonöttel, Ligetes megállóban öttel, Fenyvesvölgy állomáson huszonkettővel növekszik az utaslétszám. Határhegyen tizennyolcan jöttek ki a vonathoz.

Malomrét állomáson nyolcan szállnak fel. Az eső ugyan eláll, de a borultság és párásság megmarad. A továbbiakban folyamatosan növekszik az utasterhelés: jóval kevesebb leszálló mellett Csontoson 7, 202. km megállóhelyen 7, Sóslakon 12, Révhelyen 6, Nagybereznán 20, Kisbereznán 5, Bercsényifalván 5, Bercsényifalva "alsón" 10, Drugetházán 6 utas száll fel.

Perecseny állomás 20, Kapuszög megálló 2, Ókemence 4, Nevicke-Váralja 10, Nevicke 6, Felsődomonya 10 utassal járul hozzá az Ungvárig utazók csapatához. Útközben Fenyvesvölgyön VL11m-040-essel, Sóslakon "elektricskapótlóval" (6566-os számú személy mozdonyvontatással) keresztezünk. Perecsenyben a 100%-ra megtelt 6526-ossal találkozunk, amelynek szerelvénye az itt eddig még nem látott, ER2-8009 vezérlőkocsival megfejelt, hatrészes motorvonat. Ókemencén VL11m-047 tart felfelé mérsékelt eleggyel. Ungvárra pontosan érkezünk.

Tovább a második rész eseményeire

Vissza az utazás főlapjára