Podólia és Volínia, harmadik rész

 

A Volíniai-hátság és az erdős-mocsaras Poleszje délnyugati térségének kapujából térjünk vissza bázispontunk, Lvov dombjai közé. Kirándulásunk Mosztyiszka állomásra és a Przemysl-i vonalra most már biztos, hogy ugrott, mert a késő őszi, rövid nappalok kemény kritikával illetnek minden nagyívű tervet. Nem baj, a következő alkalmakra is hagyni kell felfedeznivalót.
A keddi nap ragyogó égbolttal, ám kegyetlen hideggel indul. A Nyugati Fűtőházban vasárnap megbeszéltek szerint reggel ott kezdünk - aztán majd meglátjuk, merre tovább. A főpályaudvar épülete igazán dekoratív az aranyló napfényben. Ha a helyi önkormányzatnak egyszer jutna forrása a tér és környékének rendezésére, vonzó városrész alakulhatna itt ki. Na persze, akkor a következő lépés a használaton kívüli raktárak területének hasznosítása volna - plázával...
A dérrel borított VL80t-1866 jól érzékelteti a hőmérsékleti viszonyokat. A mozdonyt ugyan nem zavarja az ilyesmi, hiszen a mínusz ötvenet is kiválóan bírja, mi viszont szívesen meglennénk a hirtelen jött hideg nélkül.
2M62u-0182 hozta a reggel 8:05-re beérő 604K, Csernovci-Lvov (Csernivci-Lviv) vonatot.
A Lvov-Csap fővonal villamosítása 1956-ban kezdődött a Munkács-Lavocsne szakasszal. Az első időben ennek megfelelően VL22m, VL8 sorozatú mozdonyok cipelték a tehervonati elegyeket a Kárpátokon át, majd a 60-as években, a VL10 gyártásának beindulásával, fokozatosan az újabb gépek vették át a terepet. A futási tulajdonságaik alapján - nem túl hízelgően - vasalóknak elkeresztelt, régi járművek visszaszorultak, olyannyira, hogy már a 70-es évek második felében sem láttam errefelé egyet sem vonattal. VL8-1024 egyik szekciója az állomás északi vége melletti telepen maradt mementóként, kibelezve, futóműveire hevenyészetten visszaillesztve. (Bár valakinek céljai lehetnek vele, mert a szekrényt nem hagyják rozsdásodni.) Jól megfigyelhető rajta generációjának sajátossága, a vonóerőt átvivő, egymással összekapcsolt forgóvázak. Ez a szerkezeti kialakítás az ex-Szovjetúnióban az 1920-as években megjelent, első villamosmozdonyok idejéből származik. Amerikai, olasz konstrukciókra vezethető vissza. A mozdonyszekrény ennél a szerkezetnél csupán a benne elhelyezett berendezések hordozására és a személyzet munkahelyének biztosítására szolgál, így a forgóváz-szekrénykapcsolat is igen egyszerűre adódik. Hogy miből jöhetett az alapötlet? Nos, ha valakinek Mallet gőzmozdonyokat töltenek a fejébe az egyetemen, azután könnyen ilyen irányba szaladhat a keze a tervezőasztalon.
A személypályaudvar északi végében előbb VL80t-1818 mutatja meg magát, a háttérben CsSz4-094-essel, azután helyet cserélnek.
A kupola szegecselt acélszerkezetének oszlopán ott találjuk a gyártó nevét.
Megirányozzuk a Nyugati Fűtőházat, vagyis a személypályaudvar peronjainak déli végénél, a rég bezárt büfé és a mögötte emelt vasúti épület között-mögött keresztültrappolunk a gyalogosfelüljárón.
A már megismert ügyeletes épp leadta a szolgálatot, a fűtőház felé tartva találkoztunk össze. A telephelyen tehát már egy másik tag fogadott. Közöltem vele, mi a helyzet - minden további kérdés nélkül bólintott, elindulhattunk. Először a terület északi részét járjuk be. Elbontott vágány mellett szétvágott 2M62 maradványai várják a purgatóriumot, hogy azután bili és trombita formájában születhessenek újjá. A háttérben VL11m-148 ácsorog - rá is sor kerül egyszer, de addig még fut néhány millió kilométert, lehetőség szerint elvégezve mindazt a munkát, amit az üzemeltető vagy a jogelődje kiszabott rá.
A sallangjaitól megfosztott 2M62 szekción jól megfigyelhetők a járműszerkezet alapjai. A főkeret két főhossztartóját nem az oldalfalak síkjában, hanem beljebb vezették. Ha központi vonó- és ütközőkészüléket alkalmazunk, akkor ez kézenfekvő megoldás, bár a szekrény szerkezeti magassága így kedvezőtlenebbre adódik, hiszen a forgóvázak nem "bújtathatók be" a főkeret elemei közé. Természetesen ahol a szerkezet alapja megszületett - Észak-Amerikában -, sem a vonókészülékkel, sem a magassággal nem volt gond. Amikor 1946-ban az Alco RSD1 modellje megjelent az ex-Szovjetúnióban, a magassága ugyan rendben volt, a vonókészülék bekötése azonban kevésbé: az európai csavarkapocs elhagyása fokozatosan történt, az áttérés egészen az ötvenes évekig elhúzódott. Miután az RSD1 mellgerendával nem rendelkezett, szükség mutatkozott egy kiegészítő teherviselő elemre, amelyre az oldalütközők felszerelhetők. Telt-múlt az idő, és az oldalütközők csak a személykocsikon maradtak meg - ott sem ütközőerő felvétele céljából -, de ez a teherviselő elem jól jött a standard kelet-európai dízelgép, vagyis az M62 kialakításakor.
Az M62 volt talán az első szovjet mozdony, amelynek oldalán feltűnt az ötszög alakú, úgynevezett minőségjel. A kiskereskedelmi forgalomban használatos jelzéssel (egykori magyar pandantja a "Kiváló Áruk Fóruma") természetesen belpolitikai célokat követtek: hadd lássa az üzemeltető személyzet, hogy a súlyozottan exportra gyártott gépezet nem akármilyen minőségű. Ezek után sokakban felmerülhetett a kérdés: vajon a vontatás gerincét képviselő sorozatokon miért nincs ilyen jel? Ígyhát a fémdarabot gyártó szervezet megsokszorozhatta a termelését, mert a sokezres szériák is hirtelen minőséginek találtattak. A középső képen az 1978-as gyártású VL80t-1807 büszkélkedhet a ballasztot hatékonyan kiegészítő tanúsítványára - konkrétan ennél a sorozatnál a 917-es pályaszámtól kezdve, 1973-ban jelent meg az ISO9001 szellemi elődje...
A szín előtt a mostani idők jellegzetes színfoltja, egy VL40u kerül a látókörünkbe. VL40 sorozat - novocserkasszki (NEVZ) terv, és a Tbiliszi Villamosmozdonygyár (TEVZ) által legyártott, két példány erejéig - létezett valaha, de most nem róla van szó. Ez a VL40u nem más, mint megfelezett VL80t, átformált homlokokkal, az átjárós végén újonnan kialakított, második vezérállással. A tehervonati mozdony fele épp jó a kisebb terhelésű, távolsági személyszállító vonatok továbbítására, arra a tíz-tizenöt évre, amíg nem akad valami más. A megoldás teljesen kézenfekvő. Ukrajna függetlenné válásával egyidőben, főleg a nyugati országrészben, drasztikusan csökkent a tehervonati forgalom, a távolsági személyszállító vonatok megrövidültek. A feleslegessé váló VL80t mozdonyokat megfelezve bedobhatták a személyforgalomba, az élettartam-hosszabbításos felújításuk rövid távon kisebb beruházásokkal járt. A VL40u a pályaszámában megőrzi a nyersanyag eredeti pályaszámát, például VL40u-1134-2 VL80t-1134-ből készült. Mégpedig a 2. szekciójából. (A nyersanyag mindkét szekciója azonos számot visel - így az átépítés után két, egyforma pályaszámú mozdonyt kapnánk, ami természetesen nem egészséges.)
Megjegyzem, Oroszország egyes területein, ott, ahol hasonló folyamatok voltak megfigyelhetők, szintén készültek VL40-esek a helyi járműjavítók bevonásával.
A fűtőház három fiatal gyakornoka nem bírt ellenállni a lehetőségnek: lefotóztatták magukat a félmozdony előtt.
A VL40u mögött kellőképpen régi, kéttengelyes pőrekocsi áll (közforgalmú kéttengelyes kocsi emberemlékezet óta nincs az 1520 mm-es térségben), mellette a Csernovci fűtőházának állományába tartozó 2M62u-0327 "B" szekciója. A fűben két VL10 vagy VL80 forgóvázkeret rozsdásodik, mégpedig a széttartó ingás szekrényfüggesztésű változatból. (A szekrényfüggesztés elemeit a képen látható forgóvázról teljesen, a másikról részben levágták - talán kellett az alkatrész...) Arrébb 2M62u-0102 árnyékában a kék színösszeállítású VL80t-1457 várakozik - közülük még csak néhányat festettek kékre, nem úgy, mint a VL10-esekből.
A lengyel PESA által gyártott, négytengelyes, 620M sorozatjelű, könnyű motorkocsiból jelenleg néggyel rendelkezik az Ukrán Vasút. Sajnos egyelőre igen előnytelen helyen vagyok kénytelen lefotózni (nem reggel kellett volna jönnünk, de most már mindegy). A főnöki vonat persze közben nem mozdult el a főbejárattól.
Belekezdünk a hátsó traktusba, ahol a kerítésalkotó járművek várják sorsuk jobbra vagy rosszabbra fordulását. Fedett teherkocsik között VL80t-1378, 2M62-0348, 2M62u-0295 egy-egy szekciója, komplett VL11m-108, három másik társaságában, 2M62 szekcióval a sor végén.
A közeli homokfeladó rendezett képet nyújt; a félredobott járművek némelyike annál rendezetlenebbül fest. Alacsony pályaszámú VL10-esről vágták le a komplett vezérállását - így most jól megfigyelhető az alvázkeret felépítése, az egyik főkereszttartó, valamint képet kaphatunk a VL10, VL80 és más villamosmozdony sorozatokra jellemző, kétoldali, ferdefogazatú fogaskerékhajtásról; a jellegzetes, vékonyfalú, öntött keréktárcsáról.
A motorkocsi szerencsére kimerészkedik az árnyékból, olyannyira, hogy nemsokára kikeveredik a személypályaudvarra, majd elindul Przemysl irányába. Az árnyékban maradt részein képződött dérlerakódás már-már telet idéző.
Rövid sétánk végén a főbejáratnál készül még egy kép, majd a gyalogosfelüljáróról nézelődünk. A 3 kV-os villanygépeket kiszolgáló színt nemes egyszerűséggel "VL10 műhelynek" nevezték el, bár most épp két VL11m tartózkodik benne illetve előtte.
A teherpályaudvar északi illetve déli vége felé nézve készül egy-egy tiszta idős felvétel is.
A személypályaudvaron VL10-1313 személyében oldalzsalus Tizest tisztelhetünk - a fűtőházból indult munkába, ott is találkoztunk vele. Ha már a gépcsere az orrom előtt zajlik, miért ne örökíthetném meg a mozdonyt akkor, amikor az áramszedőket épp felemeli, de azok még nem érték el a drótot.
Miután a 1313-as a vonatával útnak indult, a kijevi CsSz4-186-ossal az élen érkezik távolsági személyszállító. A mozdony leakad, majd vár egy kicsit, hogy a vágányúton kívül az általa érintett felsővezeték megfelelő feszültségneme is végig előálljon - hiszen a VL10-es étele az ő számára emészthetetlen. A művelet befejeztével kap egy "tolatás engedélyezve" jelzést.
A mai napon a város területén maradunk. Első helyszínként jöjjön Podzamcse (Pidzamcse) állomás: egyszerű az odajutás, a főpályaudvartól házhoz visz a 6-os villamos. Persze a reggeli lvovi dugón átjutni nem könnyű. A keskeny, kockaköves Gorodockán végig áll a sor, méterenként haladunk előre, az autók teljesen körbefogják a villamoskocsit. A városi közlekedés összességében tragikus képet nyújt. Az utcák többsége keskeny, kockaköves vagy macskaköves - a villamospályával rendelkezők legalábbis szinte kizárólag ilyen burkolatúak. A villamosüzem jól láthatóan finanszírozási problémákkal küzd. A marsrutkákat üzemeltető magáncégek megpróbálják lenyúlni az utasok minél nagyobb részét, csakhogy ezzel a közösségi közekedés is elaprózódik, még több jármű kerül az utakra, még nagyobb lesz a zsúfoltság.
A villamossal végighaladunk a Podzamcse lvovi bejárata alatt átbújó Zamarsztinivszkán, majd a vasúttal közel párhuzamos irányú Bogdan Hmelnyickij utcán, gyalog átvágunk az Opriskivszkaján, amely szintén a vasút alatt jut át a túloldalra. A híd oldala alkalmas arra, hogy feljussunk a vasútra.
Podzamcse neve arra utal, hogy a kastély alatt található. Nos, sajnos a kastély egykori patinájából idelenn semmi sem érvényesül: Krasznoje (Kraszne), azaz kezdőpont felé nézve balra gyár található, jobbra domb emelkedik, amely tisztességesen letakarja a Napot. A domboldalt fák borítják, úgyhogy ezzel nem megyünk semmire, maradunk a peronoknál.
Az állomás két egymást követő egységből áll: a főpályaudvarhoz közelebbi végén helyezték el Podzamcse-személyt, mögötte pedig a tehert. Nemsokára VL80t-1159 dönget konténervonattal a jobb átmenő fővágányon, mögötte a (kp. felé nézve) bal szélen VL80t-762 várakozik, vegyes összeállítású tehervonattal. Kissé előrehúzott, így átlóg a teher és a személy közötti váltókörzeten, de ezzel nem zavarja a forgalmat. A jobb szélen VL80t-718 arra vár, hogy elzarándokolhasson VL80t-762 vonata mögé. A főpályaudvar irányába emelkedik a vonal, ezért a nagyobb tehervonatokhoz erre a pár kilométerre tológép jár - a segítségnyújtó szerepet most a 718-as alakítja.
Végpont felől tehervonat érkezik VL80k-169-essel az élén. A vojlo-k legelső, sorozatban gyártott alváltozata külsőre is eltér a későbbiektől: a régebbi típusú oldalsó fényszórókat viseli, valamint más a szellőzőrendszerének zsalu-elrendezése és kialakítása. Villamosfékkel még nem rendelkezik, a VL80 családon belül később nagy karriert befutott, NB-418K6 vontatómotorokat csak a 280-as pályaszámtól felfelé kapta meg. A "k" és a "t" folytonosan számozódik, ezért a "t" prototípusai (158, 159) és nullsorozat-mozdonyai (618-as és négy további) a "k" intervallumán belülre esnek. A VL80t-718 az 1970-től datálódó sorozatgépek egyik első példánya.
A főpályaudvar felőli (végponti) váltókörzethez közelebb helyezték el a felvételi épületet - természetesen ez is csillog-villog, nemrég újították fel. A négy átmenővágányos Podzamcse-személy 1. vágánya mellett alacsony oldalperon, a 2.-3. között széles, alacsony középperon épült, díszkő burkolattal. Gyalogos felüljáró vagy aluljáró nincs. Az itt megálló, helyi-elővárosi vonatok általában az átmenő fővágányokon maradnak, vagyis az utasoknak szintbeni gyalogos átjárón kell megközelíteniük a második peront. A végponti váltókörzet előtt rövid ív miatt a rálátás rossz, a mozdonyvezetők sok-sok légsíp használattal veszik elejét a kellemetlen eseteknek. A hangos utastájékoztató is rásegít, többször bemondva minden vonatot, köztük az áthaladó tehervonatokat.
VL80t-762 megkapta a tolót, elindulhat. 40 km/h-val halad ki a meglehetősen hosszú vonat, a tolóról megállapítható, hogy az átlagosnál hangosabbak a vontatómotorjai.
A "Cservona Kalina" nevű, emelt komfortfokozatú ER9t-747 érkezik, Rovno-Lvov viszonylattal. Figyelmet érdemel a menetrendje: reggel 7:24-kor elindul Zdolbunovból mint 835-ös vonat, elmegy Rovno-ba, aztán visszafordul Zdolbunovba mint 836-os, végül 8:25-kor, ismét 835-ös vonatszámon, Lvovba veszi az irányt. ER9t mint gyári modell nem létezik, ez a sorozatjel már járműjavítói szintű, utólagos átalakításról árulkodik.
Podzamcse lehetőségeit kimerítve, elsétálunk a villamosmegállóig. 7-es villamos érkezik, nem teljesen érthető módon, ugyanis a térkép szerint egész másfelé jár. Sebaj, sőt, tökéletes, mert egy idő után igazi 7-esként kezd viselkedni, a Sevcsenko utca felé veszi az irányt. A dugó közben úgy-ahogy elviselhetőre enyhült. A Sevcsenko utca Kleparov teherpályaudvarra tart, de a villamos végállomása hamarabb van, a Vinnyica utcában. Ez pontosan a "panoráma-ív" elejére esik. Az utolsó kb. három megállónyi szakaszon a kockakő burkolatot a vágányoknál betonpanelek váltják fel (nem nagypaneles technológia, hanem annál rövidebb darabok lecsapott sarkokkal, a sarkokban háromszög elemekkel - vélhetően ott vannak a sínleerősítések). Az úttest kockakő helyett végre aszfalt burkolatot kapott.
Lássuk a nagyvasutat. Az ív elején, a kleparovi deltánál a fővonal még bevágásban halad - keletre, a domboldalban valamiféle katonai objektum rejtőzik, drótkerítéssel övezve -, majd a közelben elfogynak a dombok, és a Podzamcse állomásig tartó szakasz hátralévő részét magas töltésen teszi meg. A középső kép az északi deltaág csatlakozásánál készült: jobboldalt látjuk a kétvágányú fővonalat, amely folytatva az ívet, a kastély dombjának alját, Podzamcse-t célozza meg. Az ív által megkerült, Podzamcse felé nézve jobboldalt emelkedő domb tetejéről valószínűleg érdekes távoli képek készíthetők, de oda sajnos nem találtunk járható utat: a térkép szerinti felvezető út felázott, és még egy patakon is át kellett volna gázolnunk. Feladtuk, ezt majd nyáron érdemes megpróbálni. A Vinnyica utca átbújik a vasút alatt, onnan Tunelna utca a neve. A vasút mellett földút vezet tovább.
Épkézláb fotóhely sehol sem lévén, megállunk kis időre a földút mellett, ahol az a vasút szintje fölé ér (1476.3). Pár perc ácsorgás után előbb a főpályaudvar felől, majd Podzamcse felől érkezik egy-egy távolsági személyszállító vonat, mindkettő VL40u-val. Az első - 1134-1 - a fűtőházban látott VL40u ikertestvére, VL80t-1134 első szekciójából készült. Podzamcse irányába nézve a háttérben 409 méteres csúcs emelkedik, rajta a "Magas Kastély" romjaival és a tévéadóval. Ide majd legközelebb érdemes lesz felmászni.
A földút a vasút melletti házak közé ér, majd aszfaltozott gyalogútként halad a vágányokkal párhuzamosan. Mielőtt az Erosenka utcába torkollana, kis dombot kerül - a domb nem volna rossz hely, ha a vasút filigránabb oszlopokkal is megelégedne. De sajnos nem ez a helyzet. Néhány percre megállni itt is megérte: a dízelmotorvonat-helyzet kiváló példáját láthatjuk, akárcsak Zdolbunovban az előző este. Szárnyaszegett DR1a gurul a főpályaudvar felé, Szergej helyett Dongóval, az egyik motorkocsiját nélkülözve. A fűtés miatt a hátsó motorkocsit beüzemelték, személyzet is tartózkodik rajta. Mondhatnánk, hogy az emberi erőforrás nem olcsó dolog, de eszünkbe juthat mindjárt az állam munkaerőpiac-szabályozó szerepe is. Szóval, a dolgoknak valamelyest rosszul kell működniük ahhoz, hogy működhessenek egyáltalán...
Miközben Podzamcse lvovi vége alatt újból kiérünk a villamoshoz, egy-egy tehervonat húz el. VL80t-vel vontatott, 82 kocsiból álló üres elegy tart Kijev irányába: ez bizony már 1250 méteres állomási vágányhosszt feltételez.
Visszatérünk a főpályaudvarra, de az előző napok tömény járműkarneváljától telítődve, említésre méltó újdonságot már nem találunk. Még egyszer belesünk a Nyugati Fűtőházhoz, majd irány a szálloda. A gyümölcsmintás villamoskocsi mögötti lila busz akár a "Megint Tanu" című filmet is eszünkbe juttathatná, de most nem szándékozunk koporsókban leúszni a Dunán. Inkább eltesszük magunkat holnapra: vonatunk hajnali 5:29-kor indul, a szállodától gyalog kell megtennünk az utat, lévén villamos fél öt tájban még nem jár, a marsrutkákra pedig egyelőre nem kívánjuk rábízni magunkat.
November elsején, szerda hajnali fél öt előtt pár perccel kilépünk a szálloda kapuján, majd legyalogoljuk a távot. A tegnapinál bár melegebb van, de egy-egy pocsolyán jéghártya csillog. Odessza-Ungvár viszonylatú vonatunk 4:59-kor, halálpontosan érkezik VL80t-1440-essel az élén. A szokásos, 20 perc körüli tartózkodási idő e vonat esetében hosszabb, 30 perces. A Nyolcvanas az első kocsival - 040 10609, Odessza-Przemysl iránytáblával az oldalán - távozik, a többit VL10-1483-asnak hagyja. Ez a "többi" egyáltalán nem sok, mindössze kilenc kocsi: 040 23677, 040 23792, 041 20200, 040 24709, 040 10625, 040 16879, 040 10484, 040 11276, 040 10450. Az utasterhelés Lvovtól mérsékelt, hullafáradt utaskísérőnk a jegyünkön szereplő helyekhez képest két hálófülkével hátrább kalauzol: ez is üres marad végig, meg az is, viszont az első fülkét már felkészítette a visszaútra.
A reggeli Kijev - Ivano-Frankovszk (43K) vonattal párhuzamosan indulunk (menetrend szerint előttünk egy perccel kellene megmozdulnia), a különböző időpontokban végrehajtott vonali fékpróbák miatt hol az egyik, hol a másik vonat "jut előnyhöz", végül 2M62u vontatta szomszédunk elfordul balra.
Obrosin állomás alatt bújtatásos megoldással ágazik jobbra az Uzsoki-hágón át Ungvárra tartó vonal. Szknyilov (Szknyiliv) - Pusztomiti között hézagnélküli a felépítmény, majd a Pusztomiti - Scsirec-2 állomásközben szakaszosan illesztett (faaljas, sínszeges) és hézagnélküli (betonaljas, GEO-s). A folyópályában a sínrendszer R65-ös. A sebességünk 80 km/h; Scsirec-2 állomástól - ahol kissugarú bal ív, majd kissugarú, rövid jobb ív nehezíti a vonalvezetést - hatvannal haladunk. (Ebben a kellemetlen ellenívben a "Budapest Expressz" 19-21 kocsijával nemegyszer produkáltak az akkor még frissebb Tizesek intenzív gyorsításokat, némileg figyelmen kívül hagyva, hogy az utolsó kocsi még az ívben tartózkodik.) A két sínpár kb. húsz méterre eltávolodik egymástól (a kétvágányúsítás során elkülönített második alépítményt képeztek), csak a megállók környezetében haladnak a szokásos távolságon. A Scsirec-2 - Nyikolajev-Dnyesztrovszkij (Mikolaiv) állomásközben egy-másfél kilométeres, illesztett szakaszokat leszámítva hézagnélküliek a vágányok, az állomás előtt természetesen újra egymás mellé kerülnek. Nyikolajev-Dnyesztrovszkij bal oldalán jelentős méretű gyárakat látunk, amelyekhez iparvágányok vezetnek. A csapi váltókörzetet kissugarú, jobb ív követi, azután jön a két egyvágányú, alsópályás, rácsos szerkezetű Dnyeszter-híd. Peszocsnaja (Piszocsna) végponti váltókörzetéből balra használatban lévő vonal ágazik (Rozdol felé). Scsirec-2 környékén alacsony, dombos volt a táj, mögötte szinte teljesen sík vidékre értünk, Sztrij térségében pedig a távolban feltűnnek a Kárpátok hegyvonulatai. Nyikolajev-Dnyesztrovszkij és Sztrij között hézagnélküli a pálya, sebességünk alulról közelíti a százat, valószínűleg 90-es tempóra állt be a VL10-es. A Sztrij előtti Ugerszko megállónál kifuttatásból hatvanra vesszük vissza rövid lassújel miatt, majd ráérősen nyolcvanig engedi fel a vezér. Kissé fekszinthibás a felépítmény, de továbbra is hézagnélküli.
A Lvov-Csap fővonalhoz Sztrij lvovi végénél balról Hodorov, jobbról Truszkavec felé; csapi végénél balra Ivano-Frankovszk felé ágaznak vonalak. Utóbbit közvetlenül a váltókörzethez kötötték be, de a másik kettőnél biztosították az állomást elkerülő kapcsolatot is. Ezért Lvov felől először nyiltvonali elágazást építettek, ahonnan a villamosított átkötő a Hodorov felől érkező, hídra kapaszkodó - ugyancsak villamosított - ágba csatlakozik, majd a híd túloldalán már Truszkavecnek tart. Az állomástól egy-egy deltavágány vezet mindkét oldalra - nyilván ezek nyomvonalán történtek az eredeti vonalcsatlakozások. A bal oldali deltavágány ívének vége és a váltókörezet között két, fény- és félsorompós, őrzött útátjárót létesítettek.
Sztrij 1. vágánya (faaljas, szórványos betonaljas cserékkel) mellett alacsony oldalperon, az 1.-2. között keskeny szükségperon, a 2.-3. (betonaljasak, GEO-val) között alacsony, széles szigetperon. A 4.-10. alkotja a tehervonati indító-fogadó vágánycsoportot. Ezek közül kettőn tárolt kocsik rozsdásodnak. A felvételi épülettel szemközti oldalon gyártelepet találunk, vasúti kapcsolattal, néhány tárolóvágánnyal. A csapi váltókörzetből két vágány ágazik jobbra, az egyiket sűrűbben, a másikat ritkábban használják. A másodikból közúti felüljáró mögött kétvágányos tároló fejlődik, amelyen segélyszerelvény és anyagos kocsik állnak; a tároló mögött jobbról egymásután több iparvágány csatlakozik, de egy kivételével mind felhagyott. Végül a vontatóvágány 1558.6-nál jobbra elfordul és rézsút távolodik. 1559.0 magasságában jobbra nagykiterjedésű, elpusztult gyártelep, épületekkel, portáldarukkal.
A négy átmenővágányos Konjuhov (Konjuhiv) állomáson kitérőbe járunk és tehervonatot előzünk. Sztrij-Konjuhov között illesztett a felépítmény, 60 km/h-val haladtunk. A folytatásban a jobb vágány hézagnélküli, a bal illesztett, gyorsítunk. Ljubenci (Ljubinci) állomás átmenői illesztettek, faaljasak, váltókörzetei viszont betonaljasak - hatvanra lassítunk. A csapi váltókörzete felett mindkét oldalról ránktörnek a hegyek: a Sztrij folyó, a vasút, valamint az M17 jelű országút mintegy a Kárpátokat megnyitó, rövid, de határozottan összeszűkülő völgyszakaszon bújik keresztül. A Sztrij és az Opor (Opir) összefolyásánál a kanyarulatba hosszú domb türemkedik be, amely a vasút számára két hidat (alsópályás, rácsos acél, illetve felsőpályás, ágyazatátvezetéses beton - külön a két vágányra), köztük bal ívben 220 méteres alagutat (2 db. egyvágányú) eredményez. A felépítmény faaljas, illesztett (szórványos betonaljas cserék figyelhetők meg), hézagnélküli szakaszokkal. 80 km/h-t tartunk. Verhnyeje-Szinyevidnoje (Verhne-Szinyjovidne) állomást (1584.1) megállóvá fokozták le az utóbbi időben. Itt a völgy még utoljára kiszélesedik, majd varázsütésre a hegyek közé csöppenünk, ahogy megközelítjük Szkole állomást. Szkole utasforgalmi létesítményei felújítás alatt állnak: a felvételi épület majdnem kész, az építők csodaszép munkát végeztek. Széles oldalperon kedvéért az amúgysem használt átmenő rakodóvágányból két rövid csonkát képeztek. Tuhlja állomás csapi váltókörzeténél, a villanytelep előtt, jobboldalt régi kéttengelyes kocsit állítottak ki - majd érdemes lesz egyszer közelebbről szemügyre venni.
Lavocsnén, valamint a főgerinc túloldalán, Volócon kivárjuk a 9-9 percünket, de előfogatot persze nem kapunk, mint idefelé: kilenc kocsival már semmilyen munkahelyteremtési szándék mellett sem lehetne nevetőgörcs nélkül előadni az ilyen irányú igényt... Volóc és Vocsitelep alatt egy-egy kilométernyi szakaszt kissugarú ívkombinációban faaljakkal, Skl-12 sínleerősítéssel újítottak fel legutóbb.
Csapon leszállunk, vonatunknak Ungvárig még hátravan egy rövidke út, de ezt már irányváltás után VL11m-008-assal teljesíti, mert VL10-1483 más munkát kap. Az első ránézésre furcsának ható fordaszervezés annak köszönhető, hogy a személyszállító vonatok forduló-fűtőháza Csap, de viszonylatuk vége Ungvár.
A záhonyi átlépős Csörgő ismét a 2131-es, és most is átjön a Bhv, a "Bereg" IC egyik kocsijával (az ideúton kipróbált, 20-70 055-össel) együtt. 70-80 utas tart Záhonyba, ahonnan V43 1085 biztosítja a vonóerőt. A Keletibe +2-vel érkezünk meg.

Vissza a második rész eseményeire

Vissza az utazás főlapjára