Volga mögött, Oka mellett - első rész

 

Az északi (történelmi) Transzszib nyugati végének bejárásakor (2007.09.15-23.) idő hiányában kimaradt egy rövid, ám fontos szakasz: a Danyilov és Buj közötti. Az uráli túra (2007.10.28-11.04.) Kirov-Szentpétervár vonatútján a Nyikolo-Poloma - Buj, azon belül főként a Galics - Buj távot a rövid őszi nappalok miatt nem sikerült részleteiben is megismerni. A Moszkva melletti Scserbinka kísérleti központ területén 2009. szeptember 9-től 12-ig rendezték meg a második Expo1520 kiállítást. A három felsorolt tényező egy eseményt jelölt ki: a 2009. szeptember 8-13. napokra tervezett kirándulást.
Útvonalam: 1. nap: Budapest - Moszkva (Seremetyevo) - Tajnyinszkaja - Moszkva - Jaroszlavl. 2. nap: Jaroszlavl, városon belül. 3. nap: Jaroszlavl - Galics - Jaroszlavl. 4. nap: Jaroszlavl - Moszkva - Sztroityelj - Moszkva. 5. nap: Moszkva - Scserbinka - Szerpuhov - Moszkva. 6. nap: Moszkva (Seremetyevo) - Budapest.
Igénybevett járművek: 1. nap: repülő, MA100 (Moszkva, Seremetyevo) - 7263 (Moszkva-Belorusszkij) - városi eszközök (Moszkva-Jaroszlavszkij) - 6716 (Tajnyinszkaja) - 6039 (Moszkva-Jaroszlavszkij) - 320Ja (Jaroszlavl-Glavnij). 2. nap: városi eszközök. 3. nap: 6216 (Danyilov) - 6322 (Buj) - 6318 (Galics) - 339Cs (Jaroszlavl-Glavnij). 4. nap: 823Ja (Moszkva-Jaroszlavszkij) - 6030 (Sztroityelj) - 6237 (Moszkva-Jaroszlavszkij). 5. nap: 6610/6319 (Scserbinka) - 7291 (Podolszk) - 6007 (Szerpuhov) - 6134/6533 (Moszkva-Kurszkij). 6. nap: 7276 (Seremetyevo) - repülő, MA103 (Budapest, Ferihegy).
Az első nap (2009. szeptember 8. kedd) kora délutánján, bő kétórányi, eseménymentes repülés végén ért földet Seremetyevo légikikötőjében a MALÉV 100-as számú járatát megtestesítő B737-700, 65 utassal. Budapesten tiszta volt az idő, a Moszkvától 300-400 kilométerre nyugatra kezdődött felhőzóna azonban az orosz főváros egét is eltakarja. Komoly tömeg verődik össze az útlevélvizsgálatnál, ennek egyenes következményeként a procedúra majdnem egy órát tart, pedig azt gondolná az ember, hogy a turistaszezonnak vége. A reptér bővítési-felújítási munkálatai folyamatosan haladnak, bár egy-egy kevésbé jelentős munkaterületen nem viszik túlzásba a tempót, például a vasúti fejállomás oldalában kialakított, új felhajtóággal csupán annyi történt az elmúlt időszakban, hogy a szemét- és törmelékkupacok néhány méterrel arrébb kerültek. Érdekesmód máris cserére szorul az alig több mint egy éves állomás tetőszerkezetének burkolata: jókora szakaszon megbontották és eltávolították. Talán a telet nem úgy viselte, ahogy illendő lett volna neki. Ugyanakkor a kezdőpont felé nézve balról harmadik (4-es számmal jelölt) vágány elkészült, azaz most már kettő helyett három sínpárra fogadhatók a vonatok. A negyedik (jobb külső) helyére nem mostanában kerül felépítmény - azt későbbi bővítésre tartják fenn, például a váltókörzetnél ott a hídszerkezet is hiányzik. Augusztus 28-tól a reptéri vonat nem a Szavjolovszkij, hanem a városközponthoz közelebb fekvő Belorusszkij pályaudvaron végállomásozik, és teszi ezt úgy, hogy a Szavjolovszkij átmenő csoportjával egyesülő, északi átmérős összekötőt (amely a belső körgyűrűn belüli "félgyűrűként" igen hasznos kapcsolatot teremt a Belorusszkijtól a Kurszkijig, felfűzve minden útbaeső objektumot) veszi igénybe. A viszonylat meghosszabbításának eredetileg sem lett volna pályaoldali akadálya, de valamilyen okból csak azután vezették be, hogy felépítményt cseréltek a Szavjolovszkij átmenő csoportjának belső sínpárjában, illetve átépítették a hozzátartozó peront. (Talán nem járunk messze az igazságtól, ha feltételezzük, hogy ha az RZsD nem játssza el az árukapcsolást, akkor később, ha valóban szükségessé válik, saját forrásból kellett volna elvégeztetnie a munkákat. Így viszont valaki más fizette.)
A 15 órás Aeroexpresszt sikerül elkapnom. Szerelvényét az ED4mkm-Aero-0002 alkotja, induló utasterhelése átlagosan 20%, igen egyenetlenül (a bakhoz közelebbi végében jóval többen foglaltak helyet). A meglehetősen széles és vaskos, lágy műbőrbevonatú üléseken kezdenek megmutatkozni a használat jelei: a karfákon mind kopottabb a bevonat, a háttámlákról lehajtható asztalkák közül több hiányzik. A karfák problémái a puha tapintásúnak álmodott, azonban nem túl strapabíró anyagból következnek, az asztalkák pedig nem az utasközönség kleptomániájának nyomására tűnnek el, hanem a rögzítésük módján van még mit csiszolni. Az automatikus járművezető rendszer (SzAVPE) kiegészítő eszköze, a gépihangú utastájékoztató két nyelven, oroszul és angolul szól az utazókhoz, szerencsére nem a normál elővárosi járműveken sok esetben használatos, elképesztően unott hangon. A Belorusszkij pályaudvarig 35 perc a menetidő, közbenső megállás nélkül - az említett peronépítés annak szólt, hogy kifelé haladva 1 perc erejéig a vonatok megállnak a Szavjolovszkijon. A vonal műtárgyait és különféle berendezéseit uraló, kajszibarackkal kevert puncsjégkrém-szerű színvilág, főleg a vasbeton szerkezeteken, erősen megfakult - a festék talán kevéssé állja a napfényt -, most inkább tejszínes eperjégkrémhez hasonlít. A reptéri ág hídszerkezeten létesített, külső szakaszán már felhelyezték a terelőelemeket (szögacélból, minden egyes betonaljhoz lecsavarozva) is a sínek közé, ennek megfelelően a 40 km/h ideigneles lassút eltörölték. Mégsem sietünk, 60 km/h fölé nem gyorsulunk a fővonali csatlakozásig. A közlekedésivörös színű ED4mkm-Aero járművek első példánya, a 0001-es gurul a szomszédos vágányon. 3.050-nél gumiburkolatú gyalogosátjárót építettek, mégpedig úgy, hogy a kétoldalt húzódó, fémhálós vadvédelmi kerítést itt bevezették egészen az átjáróig. Vagyis ha a maci netán erre téved (amire egyébként nulla az esély, itt, a Lobnya, Himki és Moszkva közé zárt, nem túl nagy erdőfolton), nem lesz sok lehetősége bóklászni a sínek között, hanem illedelmesen átsétál a túloldalra és elhagyja az űrszelvényt. A fővonali bekötés közelében a hidas ág Lobnya felé néző zajárnyéloló falát kezdik összegraffitizni a lobnyai fiatalok. Az acél hídszerkezeten is fakul a fagyiszín, bár valamivel kevésbé, mint a betonon. A fővonalon 120 km/h-ra gyorsítunk. A 0007-es Aeroexpressz és egy ER2t üldözi egymást a szomszédos vágányon - utóbbi persze majd Lobnyának veszi az irányt, egyenesen. ER2t-7056 a következő elővárosi, Okruzsnaja megállónál látjuk, majd ER2t-7166 tűnik fel Tyimirjazevszkajánál. Előtte, a Szentpétervár-Moszkva vonal különszintű keresztezésénél, odalenn a zöld színtervű ET2m gurult a fejpályaudvar irányába - ha tartózkodott volna a közelben egy szemfüles fotós, érdekes együttállást kaphatott volna le.

A Szavjolovszkij váltókörzetét követően, irányunk szerint (kezdőpont felé nézve) a bal oldalon, ahol konténerszállító pőréket szoktak tárolni, most új, 60 lábas hűtőkonténerszállítókból összeállított szerelvény tartózkodik, középen világoskékre festett gépes kocsival, amely részint a kísérőszemélyzet szolgálati tartózkodója és hálóhelye, emellett pedig arra szolgál, hogy a konténereket menetközben is külső villamos hálózatról (a gépes kocsiéról) lehessen táplálni. A 40 km/h-val igénybevehető kitérőkön az irányunk szerinti bal oldalon, az átmenő csoport belső sínpárján termünk. A külső átépítés alatt áll, mellette elkészült a térkőburkolatú magasperon, a középsőt alépítményig elbontották, szintén újraépítik. A vágányunk térkőburkolatú oldalperonja (jobb kéz felől) elkészült, a hozzátartozó perontetőnél azonban csak a lábakig jutottak, a többi hátravan. A felvételi épület vasút felé néző homlokzatának síkjában az átmenő csoport egybecsatlakozik - 25 km/h-val vánszorgunk, vélhetően a munkaterület miatt -, majd balról megérkezik az északi átmérős összekötő két villamosított sínpárja, közöttük aszfaltburkolatú magasperonnal. (A peronon a Szavjolovszkaja felirat szerepel, és lehet találgatni, hogy vajon azért, mert a Szavjolovszkij pályaudvart is magábafoglaló Szavjolovszkaja állomás részének tekintik - forgalmi szempontból úgy tűnik, az -, vagy csak azért, mert a peron (platforma) nőnemű az orosz nyelvben...) A Belorusszkij felé néző peronvég alatt betonaljas és faaljas kitérőket egyaránt tartalmazó vágánykapcsolatokkal csatlakozunk az összekötőhöz, és innentől három R65 sínrendszerű, nemrég felépítménycserélt, 800 méteres jellegű hézagnélküli, betonaljas, KB leerősítésű vágány fut párhuzamosan, keretállásos felsővezetékrendszerrel. Az irányunk szerinti jobb oldalin folytatjuk a menetet. Az utolsó kitérő végétől az egymást különszintben átszelő Novoszlobodszkaja és a Nyizsnyaja Maszlovka osztottpályás, "emeletes" közúti felüljárója alá bújunk. A jobb oldalon korábban volt még két sínpár, de elbontották és valószínűleg nem építik újra. A felüljárót elhagyva betonaljas kitérőkkel kétvágányúra egyszerűsödik a pálya, a felsővezetéki hosszláncokat ezúttal rácsos oszlopos, kettős tartószerkezetes megoldás hordozza. ED4mkm-Aero-0005 halad el mellettünk.

A hátralevő szakaszon nem gyorsítunk 30 km/h fölé: a 35 percbe így is beleférünk. A Novolesznaja utca folytatásaként fektetett, faburkolatú gyalogosátjárónál (1-es hektométer, a szelvényszámozás irányunk szerint növekvő - az egész kilométert jelző oszlopot valahova elbújtatták) kijutunk a PCs-17 pályás részleg területéről, innen 400 méternyire kezd kibontakozni a Belorusszkij átmenő csoportjának betonaljas váltókörzete (5-ös hektométer). Két tároló csonka jelenik meg a bal oldalon, vágánykapcsolatok történnek hozzájuk (7-es hektométer), a belső egy szakaszon önzáró ARSz-4 sínleerősítésű, azután betonaljas kitérővel csatlakozik. A Leningradszkij proszpekt kő támaszokon nyugvó felüljárója (9+20 hektométer) alatti vágánykapcsolatokon az átmenő csoport bal külső sínpárjára (1.) térünk - ez esik legközelebb a felvételi épülethez. A felüljáró Belorusszkij felőli oldalától kezdődik a sínpárhoz tartozó, térkőbukorlatú, magas oldalperon. A betonaljas, KB-s csoport 2. és 3. vágánya magas, széles, térkőburkolatú középperont ölel át, végül a negyedik oldalperonos - térkőburkolatú lesz szintén, átépítése még nem fejeződött be. (A Belorusszkij távolsági vonatai az átmenőktől délre elhelyezkedő hat csonkáról indulnak. Az L-alakú felvételi épület egyik szára az átmenőkre, a másik a csonkákra néz.)
A Belorusszkijról először a Három pályaudvar terére metrózom, ahol a Kazanszkij pályaudvar UFSz-pultjánál átveszem az Interneten rendelt távolsági vonatjegyeket. A Kazanszkij sínpárjain utasokat gyűjtő távolságikban határozottan több egységes RZsD-színtervű kocsi fedezhető fel, két vonat pedig csupa ilyenből áll. Átsétálok a túloldalra, a Jaroszlavszkij pályaudvarra és a 16:51-kor Frjazevo állomásig közlekedő, 6716-os számú elővárosival Tajnyinszkaja megállóig elektricskázom. A vonat szerelvényét a Jaroszlavszkij vonalain szokásos kék-szürke színtervű ED4m-0251 alkotja, utasterhelése kezdetben a délutáni csúcs állapotait jellemző 120%, sőt, a városon belüli megállók látogatásával pillanatok alatt 140-150% alakul ki, annak ellenére, hogy leszállók is vannak. Még jó, hogy az ED4m előterei határozottan tágasabbak az ER2-esekénél. Tajnyinszkaján alaposan kiélvezhető a délutáni forgalom: Mitiscsire közlekedő, fehér Szputnyik (EM4), Bolsevóra tartó, bézs-korallvörös ED4m osztozik a pályakapacitáson a normál elővárosi kivitelű ED4m-ek, ER2-esek özönével. A Mitiscsi, Puskino, Bolsevo állomásokról ingázó expresszek, negyedórás-félórás menettartamukkal vonzó megoldást jelentenek a közeli, nagyobb elővárosok lakói számára. Meg kell jegyezni, hogy Szputnyiknak eredetileg csak az ER2-szekrényvázak felhasználásával a Szpecremontnál gyártott, Moszkva-Mitiscsi között bevetett EM4-eseket nevezték, ám a becenév azóta kiterjedt a Jaroszlavszkij pályaudvaron végállomásozó, többi elővárosi gyorsjáratra.

Az elektricskák üzemeltetése immár nem az RZsD alárendeltségébe tartozik, mert a Moszkvai Vasúton is megalakult a vegyes tulajdonú (vasút és önkormányzat) elővárosi társaság, a CPPK (Centraljnaja Prigorodnaja Passzazsirszkaja Kompanyija). Az ország összes helyi-elővárosi vonatának kiszervezésére irányuló folyamatnak a tervek szerint 2010. végéig kell lezárulnia. A moszkvai átalakulásra az utolsók között került sor, ami persze érthető, hiszen a főváros-környéki vaspályákon bonyolódik Oroszország helyi-elővárosi utasforgalmának durván a fele - tehát nagy feladatok és főleg, nagy pénzek kezelésének felelőssége szakadt a városvezetés, illetve a moszkvai közigazgatási terület önkormányzatának nyakába. A jaroszlavli oldalra kiadott, 25 rubelért beszerezhető, nyomtatott menetrendfüzet borítóján már a CPPK nevét és "Az ön kényelme a mi gondunk!" reklámfeliratú logóját látjuk. A menetrend természetesen Internetről is elérhető, például a társaság honlapján (www.oaocppk.ru) vagy a Jaroszlavszkij pályaudvarén (m.ya.ru/rasp - ez mobilos böngészőkre optimalizált változat), illetve a yandex.ru erre szolgáló oldalain (rasp.yandex.ru).
A négy vágányon nem kell sokáig várni ahhoz, hogy kifogjunk egy párhuzamos menetet, adott esetben Szputnyikkal és ED4m-mel. VL10-eses mérőmenet teszi fel a koronát a rögtönzött járműbemutatóra. Úgy tűnik, nem tehervonatozástól eltanácsolt, betegeskedő villanygépet rendeltek a mérőkocsihoz, hanem ereje teljében lévő példánnyal kellett megoldani ezt a feladatot: a SzMET-kábelt (adatkapcsolatos távvezérlés kábelét) le sem vették róla, csak hevenyészve tekerték össze, hogy ne lógjon. Miután letudta a mérőkocsit, nyilván siet vissza teherezni.

A Puskinóból közlekedő, Tajnyinszkajáról 17:45-kor továbbinduló, hatpercnyi késést elszenvedő, 6039-es számú elővárosival térek vissza a Jaroszlavszkijra. Szerelvénye a tízrészes ER2k-1120. (Még mindig használnak ER2-eseket a jaroszlavli oldalban, bár számuk erőteljesen megfogyatkozott, mióta megkezdték az állomány frissítését ED4m-ekkel. Az elővárosik errefelé többségükben 11-12 részesek, a betétjáratok között azonban tíz-, sőt, nyolcrészesek is láthatók.) A félháznyi utas fokozatosan terül a metrókapcsolattal rendelkező megállókban, és mire elérjük a fejpályaudvart, 10% sem marad.
19:05-kor indul a 320Ja számú, Moszkva - Kotlasz-Déli viszonylatú vonatom, amely Jaroszlavl-Glavnij állomásig lesz segítségemre. Menetrend szerint Jaroszlavlig csak Rosztov-Jaroszlavszkij állomáson tartózkodik kettő percet (22:14/22:16) és 23:10-kor érkezik a Kotoroszl-, illetve Volga-parti városba. Igen népszerű, szinte teltházas, már egy hónappal az indulás előtt erősen fogyatkozott a megvásárolható jegyek mennyisége. (Igaz, nem pont az Északi-Dvina menti városba szeretnek ennyien vonatozni, hanem a közönség negyede csak úgy veszi igénybe, ahogy én - talán kedvezőnek ítélik meg, hogy éjfél előtt otthon lehetnek, legalábbis ha nem laknak különösebben távol a nagyállomástól.) A 320-as szerelvényét korán, 18:10-kor betolják a negyedikre. A hagyományos, ammendorfi (bár az utolsó modellbe sorolható) kocsik kotlaszi állagúak, az Északi Vasútnál szokásos - az ablakok alatt sötétkék, felette sötétzöld - színtervűek, többségük oldalán, az utaskísérő fülke felőli végnél a honos területi vasút logójával. Sorrendjük hátulról előre: 029 26277, 029 27234, 028 13145 (ide szól a jegyem, 12-es számú kocsi), 028 13699, 028 17724 (kupe-osztályú kocsi, egyik végében kávézó-büfé részleggel), 028 15843, 029 24132, 029 27077, 029 20353, 029 25873. A harmadikon álló Moszkva-Perm távolsági (permi állományú 61-444x kocsik alkotják, köztük világoskék-sötétkék festésű, a sötétkék alapon három stilizált, repülő sirályt ábrázoló, "Káma" feliratúak) gépe előbb kerül elő: zöld, de a hagyományostól különböző színtervű CsSz7-163, a TCs-1 telephely, vagyis Moszkva-Kurszkij előadásában. Aztán begurul a mienk, a világoskék-sötétkék festésű, a homlokon középen vörös-fehér sávokkal díszített CsSz7-078. Egymás mellett látva őket könnyen észrevehető, hogy a magasabb pályaszámú főfényszórója jobban kiemelkedik a tető vonalából. A még magasabb pályaszámúaknál a jelenség ennél is szembeötlőbb. A sorozat gyártásának folyamán a megrendelő mind nagyobb és nagyobb főfényszóró iránt támasztott igényt, amit a ©koda persze kielégített. Ha feltételezzük, hogy a 80-as évek szovjet vasutasai a figyelemfelhívás mértékével elégedetlenkedtek, és a figyelemfelhívásra a pálya mentén bóklászó honpolgárok miatt volt szükség, akkor bizony kijelenthető, hogy a gorbacsovi száraztörvény-kísérlet ebből a szemszögből nézve csúnyán megbukott. (Nem mintha más szemszögből vizsgálva eredményt hozott volna.)

A távolsági vágányok közelében álló, EM2-032 pályaszámú, fehér színű, középen arany csíkkal díszített villamos motorvonat a Fjodor Csizsov egyéni nevet viseli - az illető képét a vezérlőkocsi vezetőállásos végében matricázták ki az oldalfalra. Ugyanitt, az elővárosi vágányokat vizslatva válik egyértelművé, hogy a rendszeres utasok leleményessége nem ismer határokat. A sínpárok között átjárni magasperonos közegben több mint problémás, kivéve talán a magasugró-tehetségeket. Ezért deszkadarabokat támasztanak neki ferdén a vágány felől a peron oldalának (a Jaroszlavszkij magasperonjainak oldala zárt, lefalazott), úgy, hogy azokat az elektricskák még ne sodorhassák el, de segítségükkel jóval egyszerűbben fel lehessen mászni. Persze, ha az utasjelölt a bejáró vonat előtt túl későn próbál felmászni, és a deszkadarab kifordul vagy elcsúszik alatta, akkor bizony a kórház a következő helyszín, a legszerencsésebb esetben.

A permi vonat 18:50-es tovatűnése után a harmadikra a Szerov állomásítású, zöld színtervű, hagyományos ammendorfi kocsikból álló, Moszkva-Szerov viszonylatú, "Szevernij Ural" (Északi Urál) szerelvényét tolják be. +3-mal mozdulunk meg a szokásos leheletfinom, mozgó szálloda-stílusban. Kocsink utastéri berendezései eredeti műszaki tartalmúak, kivéve a kompaktabbra cserélt világítótesteket. Tekintettel arra, hogy a 320-as nem firmennij (minőségi) jellegű, a kísérőszemélyzet szabvány RZsD egyenruhában van, minden különcködést mellőzve. A kocsi "koedukált", két útitársam hölgy, középkorú illetve fiatal - na azért irigykedni nem kell, különösebben szemrevalónak sajnos egyik sem mondható. Alekszandrovig mérsékelt tempót diktál a CsSz7-es, 100 km/h fölé csak ritkán gyorsítva és az állomásokon, Szergijev Poszadtól kezdve 60-80 km/h-val gurulva. Aztán kellemes százhússzal faljuk a távolságot, tehervonattal sem kell konkurálnunk, aminek következtében semmit sem használunk el a tartalékidőből, így Rosztov-Jaroszlavszkij előtt hosszú kifuttatásokkal szabadulunk meg a felesleges percektől. Tehervonatból a folytatásban sem akad sok: európai mércével persze megvan a mennyiség, de a 2008-as állapothoz képest nyilvánvaló a visszaesés. Az ok a gazdasági válság.
Jaroszlavlban az elsőre érkezünk -3-mal. Sokan szállnak le: csak a kocsinkból heten (köztük a két útitársnőm), összesen körülbelül nyolcvanan. CsME3-as jóvoltából Jaroszlavl-Kotlasz közvetlen kocsi akad a vonat végére, utast azonban nem sikerül szerezni rá - majd talán az út hátralevő 800 kilométerén... Háromrészes, sima oldalfalú RA2-est veszek észre, csak sajnos a nagy sötétség közepén pihen; a felvételi épület viszont igen fotogén a díszkivilágításban. Túl késő van már ahhoz, hogy közösségi közlekedési eszközökre várjak, marad a taxi, 250 rubelért. Két éve 200 rubel volt a tarifa, évi 10%-ot közelítő infláció mellett úgy-ahogy stimmel, bár igazán alkalmazhatna az egyszeri vállalkozó válság-kedvezményt, az utasforgalom fellendítése érdekében... A fiatal taxis közlékeny kedvében van, elmondja, hogy mennyire készülődik az önkormányzat a városalapítás jövőre esedékes, kerek évfordulós ünnepére: több útlezárás okoz dugókat, a házakat csinosítják, reklámplakátokkal sem fukarkodott az önkormányzat marketingrészlege, és krízis ide vagy oda, de ezeréves évforduló mégiscsak egyszer van az életben.
A kirándulás második napja számmisztikai oldalról is megközelíthető: 2009.09.09-én sikerült a 999 éves Jaroszlavl városban tartózkodnom. Az időjárás reggel borult, szerencsére eső nincs. Elsőként a település északnyugati részén lévő Molot állomáshoz villamosozom illetve gyalogolok ki. A városi közlekedési társaság alaposan bevásárolt KTM19-esekből: fokozatosan domináns szerephez jutnak a régebbi KTM5-ösökhöz képest. Előbb-utóbb azért a pályára sem árt költeni, mert a 12,5 méteres sínekkel - R65 illetve vályús - szerelt, a külső városrészekben általában betonaljas, KB-s (nagyvasúti eszközöket alkalmazó), a belvárosi szakaszokon aszfaltburkolatú villamoshálózat korántsem mondható jó állapotúnak. A Dzerzsinszkij úti megállóban, ahol leszállok, faaljas, féligszétválasztott sínszeges leerősítésű felépítményt láthatunk, R65 sínekkel. Két buszmegállónyit sétálok az itt Dzerzsinszkij út nevet viselő körgyűrű (egyelőre csak körcikk) mentén, a vasutat különszintben metsző, vasbeton felüljáróig. (Mint látszik, Jarovszlavl sem mentes a szovjet idők elnevezéseitől, amivel kapcsolatban az a magánvéleményem, hogy az átnevezgetések, ilyen-olyan szimbólumok tiltása korántsem célravezető. Ugyanis ha valaki az elődök ballépéseitől ennyire formai módon határolódik el, az csupán megágyaz a saját ballépéseinek. Igaz, így az utódoknak is lesz majd mitől elhatárolódniuk - tehát nem unatkoznak, és nem engedik unatkozni az ő utódaikat...)
Az északi Transzszib mentén fekvő, a rendezővel területileg egy egységet képező Jaroszlavl-Glavnij északnyugat-délkeleti tájolású. Déli (kezdőponti) végében a Volga mellékvizén, a Kotoroszl folyón átvezető híd nyitja meg a váltókörzetét - előtte a kosztromai vasutat kiágaztató Poljanki-deltával -, nyugati oldalán húzódik végig a tehervonati indító-fogadó csoport, valamint a rendező irányvágányai, és az északi végébe került a mozdonyüzemeltetési telephely. Innen egyenesen folytatja útját az egyvágányú Jaroszlavl-Ribinszk vasút, míg a Transzszib kissugarú jobb ívvel keletnek fordul, a Volgára merőlegesen. (A vonalvezetés alapján azt várnánk, hogy a mai északi Transzszib részét képező vologdai összeköttetés épült később - de nem így van. Az 1870-ig lezajlott Moszkva-Jaroszlavl építkezés folytatásaként előbb Vologda felé jelentek meg a sínek (1868-1872), és Ribinszk felé csak negyedszázaddal utána, 1898-ban.) A rendező forgalmának folyamatos növekedése egy újabb fogadó csoport megépítésével járt, csakhogy ehhez másutt már nem lehetett helyet találni, mint a ribinszki vonal nyugati oldalában, az északi elágazás felett. A Transzszibről tehát összekötővágányt kellett létesíteni, bújtatással, és a tolatómozgások elszerparálása céljából a ribinszki vasútba is csak egy kihúzónak használható szakasz beiktatásával lehetett visszakötni a csoportot. A vágánykapcsolattól továbbhaladva, még egy kihúzónyi távolságon elérjük Molot állomás déli (kezdőponti) váltókörzetét, ígyhát nincs csodálkoznivaló azon, hogy az egyébként dízelüzemű vonalon egészen a váltókörzet előttig bevillamosítottak: a drót a közúti körgyűrű felüljárója alatt ér véget, az utolsó oszlopot annak északi oldalához telepítették.

A szelvényszámozás a vonalon folytatólagos a Transzszibhez képest, azaz Moszkva kezdőpontú; Ribinszk-Passzazsirszkij állomás szelvényértéke az RZsD hálózattérképe szerint 360.2, Moloté 288.6 (Jaroszlavl-Glavnijé 281.5). Ribinszk-Passzazsirszkij után a vasút - új, Ribinszk kezdőpontú szelvényszámozással - nyugati irányt vesz és Szonkovo, Bologoje, Dno útbaejtésével (ahol egy-egy észak-déli irányú vasutat keresztez) Pszkovnál lyukad ki, az elsők között (1857-1862) épített, de manapság a másodrendű fővonalakhoz sorolható Szentpétervár-Varsó magisztrálisba torkollva. A helyi és távolsági személyszállító vonatokat egyaránt TEP70-es dízelgépekkel továbbítják. A helyi kategóriában a mozdonyvontatta konfiguráció felváltása könnyű dízelmotorvonatokkal (RA2) nem egyszerű történet, tekintettel a jelentékenyebb utasmennyiségre és a hat ülőkocsira. A teherforgalmat 2TE116-osok szolgálják ki. A vonalvezetés síkvidéki, az állomások szabad vágányhossza az elsőrendű fővonalakénál kisebb, 850 méter, ennek megfelelően két szekció a nagyobb fajlagos tömegű szállítmányokhoz is elegendő. A Molothoz délről csatlakozó szakasz felépítménye jó minőségű, zúzottkő ágyazatú, 800 méteres jellegű hézagnélküli (a hektométerenkénti, ún. jelző-aljak sárga festésűek, de csak az aljvégeknél), R65 sínrendszerű, betonaljas, csavarral lefogott ARSz-4 leerősítésű. A körgyűrű felüljárója (287.850) mögött bontakozik ki az áteresszel határolt kezdőponti váltókörzet (288.080), az átmenő fővágányban betonaljas, a többiben faaljas kitérőkkel. Az állomás fény bejárati és egyéni fény kijárati jelzős, elektromos váltóállítású, 7 átmenővágányos, átmenő fővágánya a második, felvételi épülete (kisméretű, egyszintes) végpont felé nézve baloldalt kapott helyet. A 2. felépítménye betonaljas, csavarral lefogott ARSz-4 sínleerősítésű, az 1., 3., 4., 5. betonaljas, KB-s, a 6., 7. faaljas, féligszétválasztott sínszeges leerősítésű, illesztéses. Az első átmenő rövid oldalperonja szolgálja az utascseréket. A kezdőponti váltókörzethez jobbról használaton kívüli, betonaljas, KB-s, egykor villamosított iparvágány csatlakozik, amelynek egy szakaszán, ki tudja, mi okból, felépítménycserét hajtottak végre nemrég (KB-s betonaljakkal). Korábban létezett egy második sajátcélú kapcsolat, szintén jobbról, a meglévő sínpár külső oldaláról, de felépítményét elbontották, csak a faaljak egy része maradt a talajban. A vasúttól balra (nyugatra) néhány faházikó árválkodik a bokros-facsoportos síkságon - itt már végetér a város. Jobbra, a Leningradszkij sugárút mellékén szilikáttégla homlokzatú, többszintes vasbeton lakóházakat húztak fel, míg az állomáshoz közelebb kenyérgyár működik, további ipartelepek sorában, vasúti kiszolgálással a végponti váltókörzet felől. Ha a közúti felüljárótól dél felé nézünk, a Jaroszlavl-Glavnijtól vezető, hosszú egyenest látjuk - itt már villamosított a vágány, pörgetett vasbeton tartóoszlopokkal -, végében a rendező északi fogadó csoportjától fektetett ág csatlakozásának fedezőjelzőjével.

A hatodikon álló, két önürítős kocsin kívül üres az állomás, a kezdőponti váltókörzetben néhány pályás dolgozó futójavítást végez - csend és nyugalom honol, nem úgy, mint a meglehetősen forgalmas, közúti körgyűrűn. Persze nem számítok Transzszib-méretű járműfelvonulásra - a válság hatásait is belekalkulálva -, de remélem, azért mégiscsak akad valami fotóznivaló. Először sötétkék-vörös színtervű TEP70-essel posta-poggyászvonat halad Jaroszlavlból. Aztán sötétkék, oldalt fehér-vörös sávval díszített 2TE116-osos tartályvonat érkezik északról, bejár az elsőre, megáll. Kisvártatva délről is hasonló elegy tűnik fel, hasonló mozdonnyal - itt kereszteznek.
A kezdőponti irányba tartó elegy gépe (2TE116-545) az alacsony pályaszámúak közé sorolható, főfényszórója körül a Ludmillánál is alkalmazott, külön kerettel, oldalsó fényszórói pedig a későbbi mozdonyokéhoz képest magasabban, a főkeret felett helyezkednek el. (Ezt a homlokkialakítást kölcsönözte az első 2TE116-osok idején gyártott 2TE10v sorozat, míg a későbbi TE10m és TE10v változatok a magasabb pályaszámú (742-től kezdődő) 2TE116-osokhoz váltak hasonlatossá. Tehát ha valaki úgy gondolja, hogy a költségcsökkentési okokból alkalmazott egyen-dizájn a XXI. század találmánya, az igen nagyot téved...)
Molotról ennyit, most utazzunk tovább a városon belül - természetesen villamossal. Néhány éve még létezett a 4-es járat, a Kotoroszl déli partján, és oda tartott az északiról a 2-es. Ma már nincsenek meg, sőt, vége az északi parti 3-asnak, az odavezető ágat pedig visszametszették a Szverdlov utcáig. Ha a trend nem változik, rövidesen csak az északi részeken látunk kötöttpályát. A Szverdlov utcai végállomást egyelőre ideiglenes jelleggel létesítették: hurkot hely hiányában nem fektethettek, ezért kissugarú ívekkel deltát állítottak össze, életvédelmi fémkerítéssel körbevéve. A beérkező villamosról leszállnak az utasok, a jármű előrehúz, deltázik, hátramenetben a kalauz figyel és jelez, ha akadályt lát. Az egykori folytatásban igen lehasznált állapotú a pálya: itt vagy sosem lesz már villamos, vagy teljes felépítménycsere szükséges. A helyzet az önkormányzat pénztárcája szempontjából talán a következő, egymással párhuzamos folyamatokkal jellemezhető. Egyrészt, a kiöregedett KTM5-ösöket KTM19-esekre cserélik, ami persze kiadás, és borítékolható, hogy mire az utolsó KTM5-ösre lesújt a lángvágó, messze nem ugyanannyi KTM19-es áll csatasorba. Igaz, nem is kell, hiszen időközben a polgárok autót vásároltak. A kevesebb KTM19-essel drasztikus járatritkítás vagy hálózatcsökkentés jár együtt, és bár mindkét tényező érzékelhető, mégis a csökkentés dominál, hiszen a ritkítással egy bizonyos ponton túl megszűnne az egész hálózat értelme. Az új KTM19-eseken adnak a külsőségekre: gépihangú utastájékoztatás működik, akárcsak a trolikon, mégpedig úgy, hogy női hang tájékoztat a megállókról, a valamelyest simulékony, de mégiscsak keményebb férfihang pedig a viteldíj megfizetésére hívja fel a figyelmet. (Troli-vonalon ugyancsak érzékelhető a járműfejlesztés, ZiU-k és Trolzák mellett újabb beszerzésűek tűnnek fel itt-ott.)

A Kotoroszl Tolbuhin utcai hídjához - ahonnan fotózható a Jaroszlavl-Glavnij állomást délről határoló vasúti műtárgy - a 7-es busszal vitetem magamat. Ezen a járaton a vezetőnek kell fizetni a tíz rubeleket, kalauz nincs, derék sofőrünk viszont kevéssé nyugodott bele abba, hogy a középső ajtón leszállva, lehetőség adódik a bliccelésre. Egy-egy nagyobb utascserével kecsegtető megállónál jelezte, hogy csak az első ajtót nyitja ki. Az ajtó mellett állva kérte a bérleteket illetve a tíz rubeleket. (A magánszolgáltatók PAZ és Gazella járművein 2009-ben 15 rubelt kóstál egy út Jaroszlavl városában, vagyis határozottan drágábbak az önkormányzati üzemeltetésű eszközök viteldíjainál.) A vasúti hídon 2TE10m indul tehervonatával, azonban feltételezhetően nem marad a Transzsziben, hanem a Poljanki-deltán a kosztromai vonalra tér.
A város kisebbik folyójától a nagyállomáshoz buszozom, ahol először Szavva Ivanovics Mamontov (1841-1918) szobra kerül az objektív elé. Manapság az Északi Vasút megalapítójának titulálják, bár ennél a történet részint szélesebb, részint ellentmondásosabb. A Tyumenytől 73 kilométerre keletre található Jalutorovszkban született - ahol mellesleg az északi Transzszib halad át -, később Moszkvában lakott, vagyis Jaroszlavlhoz és környékéhez sem rokoni, sem más szálak nem fűzték. Azonban vezető szerepet vállalt a Jaroszlavl-Vologda (1872) és a Vologda-Arhangelszk (1898) vasút építésében valamint üzemeltetésében, tehát a mai Északi Vasút három legfontosabb csápja (az említetten kívül a másik kettő a történelmi Transzszib ideeső része a szentpétervári kapcsolattal, illetve a hármas legfiatalabbja, az 1942-ben megnyitott vorkutai vaspálya) közül életre segítette az elsőt. Cégalapítói, cégvezetői tevékenysége mellett zenével, festészettel foglalkozott, és nemcsak a saját tehetségét csillogtatta, hanem más művészek pályáját is egyengette, nem sajnálva az anyagi ráfordításokat. Alighogy teljes terjedelmében beindult a vasútja, rá egy évvel máris rendőrségi eljárás indult ellene, sikkasztás és adócsalás gyanújával. (Vádlói a cégei közötti pénzmozgásokat ítélték meg törvénytelennek.) Egy évet ült előzetesben, 1900-ban szabadult, és bár törvénybeütköző tranzakciót sohasem sikerült rábizonyítani, a vállalkozói karrierje megszakadt. Ami természetesen jól jött a konkurenseinek. Hogy ők mennyit tettek "az ügy érdekében", illetve mi és mennyiben volt igaz a vádból, az legyen a történészek asztala - ami biztos, hogy ezután Mamontov visszavonult és utolsó, majd' két évtizedét keramikusművészként élte le.
Ha a szobortól délebbre fordítjuk tekintetünket, ott a nagyállomás felvételi épülete. Eddig zuhogó esőben illetve éjszaka sikerült lencsevégre kapni - ezúttal készülhettek nappali, esőmentes, bár borult idős felvételek. Odabenn, egy adag távolsági vonatos pénztár szomszédságában, buszos pénztárakat is kialakítottak. A vasúti jegyárusító helyek többsége - elővárosiak és távolságiak - azonban nem a főépületben, hanem a tőle kezdőpont felé eső, szögletes, szürke vasbeton épületben keresendő. A tér túloldalát foglaló vasúti kultúrházban rendezvény zajlik, amelyre autókkal-buszokkal érkeztek a meghívottak. A közelben parkoló, szebb napokat látott Ikarus-250 nem hozzájuk tartozik, az egy magánszolgáltató járműve, "helyközi buszos szolgáltatás szétesésig" jeligével. 
Délután járok egyet a belvárosban, megszemlélem az évfordulóra időzített felújítási munkák előrehaladását. (Felmerül persze a kérdés, hogy vajon miért éppen egy évfordulóra kell rendbehozni az önkormányzati tulajdonú eszközöket, ahelyett, hogy folyamatosan rendben lennének? A válasz talán annyi, hogy általában nem keletkezik elegendő bevétel, amiből erre is állandóan futná, most azonban lehetőség nyílt, az alkalomra hivatkozva, egy kis központi pénzmag lehívására. Azonnal adódik két kérdés. Az egyik, hogy miért nem futja, a másik pedig, hogy miért csak erre az alkalomra hivatkozva lehet központi segítséget igénybevenni? Ha elkezdünk válaszolgatni és további kérdéseket feltenni, fokozatosan kirajzolódnak a nyugat-európaitól eltérő társadalmak - szerény véleményem szerint soha meg nem változó - sajátosságai.) Egy-egy utca tip-top állapotú, elkészült, de van, ahol még az elhasználódott elemek bontásánál tartanak. Nos, kíváncsi vagyok, hogy a kikent-kifent Jaroszlavl meddig marad ebben az állapotában...

Tovább a második rész eseményeire

Vissza az utazás főlapjára