Szarvasok, gulág, szén, olaj - negyedik rész

 

Péntekre, a kirándulás hetedik napjára (2011 június 24.) délelőttől városnézést terveztem, azután a nagyállomás (Vorkuta-1) kezdőponti bejáratánál próbálkozom vasútfotózással, 18:05-kor pedig a moszkvai gyors (41M) segítségével megkezdem áttelepülésemet Uhta városába, olajközeli folytatást adva a történetünk szénközeli kezdetének. Ma kicsivel felhősebb az ég, de aggodalomra semmi ok, nem mutat jel hózáporra, vagy akár csepergő esőre.
A tegnapi kátyúzócsapat még nem ért el a Tyiman-hídig, ezért kiválóan megfigyelhetők a Lenin utcán bukdácsoló autók, valamint a városi közlekedési eszközök: az elmaradhatatlan Ikarus, kuriózumként egy-egy régebbi LiAZ, illetve az újabb idők képviselői, a Nyeftyekamszki NefAZ termékei. A Vorkutaugolj cégnek a szovjet elődjétől megörökölt, sötétszürke márvánnyal burkolt, kellő komolyságot sugárzó székháza elé téglatest alakú, szintén márvánnyal burkolt lábazatokat helyeztek el. Az egyiken lévő, gondosan kifényesített réztábla tanúsítja, hogy 1966-ban a vállalat jogelődjét Lenin renddel tüntették ki, a terv hibátlan teljesítéséért (bármi lett légyen is az a terv). A másikon arcképcsarnok hirdeti az egykori szocialista munka hőseit - kár, hogy a rövidlátó, ideológiai alapú minősítgetéssel a kommunista politikusok elvágták annak a lehetőségét, hogy most a kapitalista munka hőseivel egészülhessen ki a tárlat. (Igaz, a Putyin-Medvegyev páros legújabban megpróbálkozott a "munka hőse" cím visszahozásával, persze csupán az állami szektor homokozóján belül.) Az utcákat róva feltűnik, hogy az önkormányzati intézmények, de egyes boltok megnevezése is kétnyelvű, orosz és komi (utóbbiak szintén cirill betűket használnak - néhány egyéb karakterrel gazdagítva -, az ősi rovásírás helyett).
A városi parkban körülbelül 200x100 méteres csónakázótavat mélyítettek. Körbe lehet sétálni, aki akar, csónakba vagy vizibiciklire szállhat (fél óra száz, egy óra kétszáz rubel), bár az üzemeltető szemlátomást nem a hétköznap délelőttökből szedi meg magát. A pénztárt magába foglaló épületre hangszórókat szereltek, valamilyen zenés rádióműsor szól folyamatosan. Hétvégén azért többen járnak ide, kihasználva a rövid nyarat. A tó főbejárattal szemközti végénél, viseltes téglaépítmény tetején jókora parabolaantenna vonja magára a figyelmet. A feljáraton rozzant vasrács és lakat, a közelben egy teremtett lélek se - nem úgy fest az objektum, mint amire különösebben vigyázni kellene. A Moszkovszkaja utca végében a városi gyermekkórház kétszintes, 1950-ben életrehívott épületét kihansgúlyozó, tágas téren lyukadunk ki. A tér közepén pedig ki más nézne le az alatta időnként elhaladó autókra, mint Szergej Mironovics Kirov bronzszobra, csizmában, ujjával lefelé, valahova az aszfaltra mutatva. Tehát ebből a szempontból nem (sem) tudja Inta lepipálni Vorkutát - annyi baj legyen, az intai Kirov, abban a meseországabb környezetben, sokkal Kirovabb! Továbbsétálva a következő utcában, háromszintes panelház tövében egy öntött fémtáblán akad meg a tekintetem. A felirat arról szól, hogy 1962 májusában adták át az első, nagypaneles technológiával készült lakóépületet Vorkutában. Aminek persze lakhatóbb vidéken nem volna különösebb jelentősége, és itt sem annyira a panelek összeállítása hangsúlyozandó, mint a különleges alapozás.
Következő helyszínünk a Lenin utca déli vége, konkrétabban az egykori Vorkuta-2 felvételi épülete. A város felőli oldaláról vagy akár a nyugati végéből nézve teljesen átlagos bútorbolt, legfeljebb a hegyes tornyok tűnnek felesleges cirádának. Ha azonban megkerüljük kelet felől, máris elénk tárul az elektromos zárlat miatt leégett és ezért elbontott szárnyának a (le)hűlt helye. A bútorboltos nem kívánja visszaépíteni az épületszárnyat, az üszkös falak a Lenin utcáról nem láthatók - akkor hát így marad. Egyetlen sínpár halad az ex felvételi épület mentén: a hőerőműhöz és a Vorkutyinszkaja bányához vezető, sajátcélú vasút. Felépítménye R65 sínrendszerű, illesztéses (hatlyukú laposhevederekkel), faaljas, zúzalék ágyazatú (erősen szennyezett). Bőséggel akadnak benne 12,5 méteres sínek, az illesztéseket sok helyütt átlapolódóan alakították ki, mondhatni, véletlenszerűen. A tundra mozgó talaja folyamatosan gondoskodik a fekszinthibákról. Persze az iparvágányra engedélyezett, alacsony sebesség mellett ennyi elegendő a szénnel rakott kocsik okozta terhelés elviseléséhez. A felvételi épület nyugati oldalának közelében, az egykori peronvégnél nem biztosított útátjárót létesítettek, fény fedezőjelzőt telepítettek mellé. A jelző mögött egymásután három faaljas sínpár csatlakozik: a Vorkuta-1 északi végében lévő delta nyugati ágának részeit képezik. Az ex felvételi épület így a deltán belülre esik (az északi ág mentén), tehát amíg volt személyforgalma, az induló/érkező vonatok Vorkuta-1 felé/felől irányt kellett hogy váltsanak.
Ha az ember nyíltvonali felvételt szeretne készíteni egy állomás közelében, elsétál az alkalmas pontra, elhelyezkedik és várja a "fogást", mint a horgászok a tóparton. A tundrán mindez nem működik, mert nincs hova elsétálni: a töltésen túl bármerre nézünk, mocsarat látunk körös-körül. A lapos dombhátak ugyan szárazabbak, de repülési képességek híján, nem érünk velük semmit. Helikopterünk vagy kétéltű járművünk nem lévén, az egyetlen mentsvár a lakott településrészeket, bányákat, egyéb objektumokat összekötő, burkolt vagy burkolatlan út - már ha a vasúttól fotótávolságra húzódik, és épp a jó irányban. Vorkuta-1 állomástól a Sarki Urál havas hegyvonulata felé, azaz keletre tekintve, találunk gyalog könnyen járható utat, ám az túl hamar eltávolodik a vonaltól. A nyugati oldalon szintén van földút, de majdnem Juny-Jagáig kellene caplatni rajta. (És vissza, ha csak órák múlva lesz ott megálló vonat.) Közben a szúnyogok és böglyök támadása folyamatos - egyszóval erősen meggondolandó a séta.

Mi a teendő, ha valakinek van autója, de nem a szomszéd bányához, hanem például Moszkvába szeretne eljutni? A közúti hálózathoz kapcsolódó út, délről nézve Szosznogorszkig áll rendelkezésre, onnan egy darabon, féllegálisan vállalható a gázosok és olajosok építette aszfalt-, illetve murvacsík. A továbbiakban csupán szigetüzemek léteznek. (Télen első ránézésre jobb a helyzet, hiszen a mocsár befagy, a havon csapásokat taposnak a különféle ipari cégek, meg a hadsereg kisebb szállításait lebonyolító lánctalpasok - bár mínusz negyven fokban és hófúvásban nem a legbiztonságosabb egy közönséges autó a semmi közepén.) Vorkutában, Szosznogorszkban, Pecsorában és más, jelentősebb vasútállomásokon megtaláljuk az oldal- vagy homlokrakodós csonkákat, az RZsD pedig biztosítja a menetrend szerint közlekedő, autószállításra berendezett pőrekocsikat továbbító vonatokat, illetve magukat a kocsikat és a rakodásukat irányító alkalmazottakat. Egy pőrekocsi negyvenezer rubelért talál gazdára, pontosabban három gazdára, mert ennyi autó fér rá. A helyzet emlékeztet a szovjet időkből unalomig ismert képre, amikor a bolt elé kiállt valaki, vodkásüveggel a kezében, és felmutatta két ujját. Tudniillik hogy kell még két ember, társaságul az általános feszültségoldószer felhörpintéséhez. A trió hamarosan összejött, az erre berendezkedett, nyugdíjas nénikék hozták poharakat, a vodka elfogyott, a betétdíjas üveg a nénikéé lett (mint fizetség a poharakért). Legközelebb valaki más vette a vodkát és az előző napi vevő társult be a soronkövetkező, alkalmi trióba. Hosszú távon mindig mindenki a pénzénél és a vodkájánál maradt úgy, hogy nem is ismerték egymást. Nem valószínű, hogy a pőrekocsi árát befizető meghitelezi a kétszer 13333 rubelt a másik két tagnak, és az sem valószínű, hogy a homlokrakodó mellett állva találnak egymásra (erre manapság kiváló internetes lehetőségek állnak rendelkezésre), de hogy ez a konstrukció egyáltalán működik, abban nagy szerepe lehet a mintát adó, sajátságos vodkakultúrának.
Vállalható célpontként marad a kezdőponti bejáratnál a három bal oldali tároló csonka bakja. A postakocsik személyzete vagy más szolgálatok, úgy tűnik, a bakok mögött szoktak traccspartira összejönni: alkalmi tűzrakóhely (a szúnyogok ellen a tűz és füst kétségkívül hatékony), néhány faalj-darabból és farostlemezek maradékaiból tákolt ülőalkalmatosságok teszik otthonosabbá a töltés végét. Mire kiérek, sajnos elbukom az egy szekciónyi 2TE10ut-0041-essel érkező 376Ja távolságit. (Moszkva-Vorkuta viszonylatú, akárcsak a 42-es, a különbség annyi, hogy a 376-os nem gyors, hanem személy kategóriájú, és a menettartama nyolc órával hosszabb.) Két posta, egy poggyász és tizenkét személykocsi található a vonatban, pár jármű Északi Vasút-színtervű, de a többségük a kétféle szürkéből és vörösből komponált, korporatív dizájnt viseli. CsME3-5451-essel végeznek síktolatást, a végpont felé nézve jobb oldali, hosszabb csonkát mint kihúzót használva. Aztán egy időre leáll a művelet, mert a futójavításoknál segédkező 2TE10v-4464 tér vissza a nyíltvonalról és foglalja el a váltókörzetet. (Kitekintve az állomásközbe, szemmel is jól látható a tundra talajmozgása által legutóbb produkált, két fekszinthiba.)
A tolatócsapat egyelőre szunyókálhat, mert amint beért a 2TE10v, a központi líra felől erősödő morajlás hallatszik. Mintha egy túlméretezett helikopter próbálná kitépni a földből a fél repteret, és hatalmas erőfeszítések árán, gyötrelmes lassúsággal, ugyanakkor mindent betöltő robajjal kezdene elválni a talajtól a futópálya, a komplett kerozinkészlet, néhány falu a környékről, meg persze az irányítótorony. De nem, semmi ilyesmi nem történik, csupán a 2TE10m-2041 két 10D100 motorja kapott teljes töltést és tesz meg minden tőle telhetőt. A vegyes összeállítású terhervonatban sok az üres kocsi, a terhelése nem nagy, a vezér viszont nem teketóriázik, szabályosan kirántja az állomásról. Az olajat jócskán tartalmazó kipufogógáz beteríti a tundrát.
A 89G számú, Vorkuta - Nyizsnyij Novgorod gyorsvonatot a remotorizált 2TE10mk-0201 továbbítja, a vezér az előző kollégájához képest sokkal óvatosabban bánik a kontrollerrel, nem akarja mindenáron megmutatni, hogy ha kell, felgyűri maga alatt a síneket az Északi Sarkig. Mindkét mozdony főfényszórója körül megfigyelhetjük a díszítő keretet, a tehervonattal szerepelt 2041-esét még ki is húzták sárga színnel - pedig éppen ennek a gépnek az esetében nem odavaló az illető alkatrész, hiszen a luganszki gyár 1983-tól, valamivel a 0600-as pályaszám felett már nem alkalmazta.

Hoztam magammal kullancsírtót, befújom vele a végtagjaimat és az arcomat, remélve, hátha a szúnyogokra és egyéb repülő rovarokra valamicske hatással lesz. Továbbá a dzsekimet mindenütt összecipzárazom, felhúzom a kapucnimat úgy, hogy szinte csak a szemem látszik ki belőle - ennek ellenére lassan az egész környező mocsárban tudják, hol a friss husi, a harc kezd reménytelenné válni. Arról nem beszélve, hogy a levegő hőmérséklete hiába nem több huszonegynéhány foknál, a tűző napon lassan de biztosan megfővök a dzseki alatt. Kénytelen vagyok fájrontot hirdetni és visszatérni a felvételi épület mögötti parkolóba illetve buszmegállóba. Az állomás környéke nem mondható a város elitnegyedének: úgy fest, a peronhoz legközelebbi ház lakói az utasok és az utaskísérők által a kukákba öntött szemétből élnek, és bár a szomszédos lakóépületek a ranglétra magasabb fokait képviselik, még mindig éppenhogy a képletes mocsárszint feletti fokról beszélünk. A rakodóterülethez kivezető utca mentén lévő panelházra mindez nem csupán képletesen igaz, hanem egészen valóságosan: ötszintesnél magasabb - mivelhogy hatszintes -, tehát cölöpökön nyugszik. Folyóparti nyaraló vagy horgászviskó esetében megszokott, hogy lábakon áll, és a padlója nem érintkezik a talajjal. Ugyanez a megoldás panelházra alkalmazva, kicsit idegborzoló. A felvételi épület mögötti parkolóban ezúttal sem maradhat el az újabbik Ural típus személyszállító felépítményű változata, PAZ és NefAZ midibuszokkal fűszerezve. Az Ural tulajdonosa, a SztrojGazKonszalting-Szever nevű társaság, megegyezik a vorkutai vonal mentén mindenütt látható, illetve a tehervonatokkal folyamatosan érkező, kék lakókonténerekével és lakó-utánfutókéval.

Három órája, a deltánál tíz kocsi szenet és egy adag vashulladékot láttam, a szén még nem mozdult, az ócskavasat azonban magánvasúti TEM2um vontatja a Vorkutai Mechanikai Gyárnál. Vélhetően rendelkeznek minikohóval, ahol fel tudják használni. Érdekesebb, hogy a fémhulladékos magasoldalfalú kocsiknak nincs nyolcjegyű azonosítójuk, tehát legfeljebb eseti engedéllyel közlekedhetnének a közcélú hálózaton. Ezek szerint a "bányakörvasúton" gyűjtik az anyagot. A feleslegessé vált telepek legkülönfélébb fémszerkezetei még sokáig biztosíthatják az utánpótlást számukra.
A szálloda közelében lévő épület fala egy olyan időszakról tudósít, amikor még létezett Rudnyik, létezett Jursor. A helyi és helyközi buszjáratok sematikus hálózattérképét látjuk, az egyes célpontokhoz vezető járatszámokkal. Az például stimmel, hogy a vasútállomástól a tizes buszt vehetjük igénybe, de aki a rudnyiki hármast várja, annak csak az időutazást tudom javasolni. A végeket részben elvesztették, a központ azonban távolról sem adta fel: egy órán belül a harmadik esküvői menet tülköl végig a városon.
Kijelentkezem a szállodából, elbuszozom a nagyállomásig, a felvételi épület belső tereinek tanulmányozásával töltöm az időt. Az induló és érkező vonatok falra kifüggesztett tábláiára legfeljebb tíz-tíz járat fér ki, ehhez képest van rajtuk szabad hely. Az indulók sorában a két Vorkuta-Moszkva viszonylatú szerepel (41, 375), továbbá a szentpétervári (387), a novorosszijszki (311), az adleri (309) és a Nyizsnyij Novgorod-i (89). A szimferopoli fürdősről, a Vorkuta-Pecsora és a Vorkuta-Labitnangi járatról valamiért megfeledkeztek - bár utóbbi kettő 6xx-es, helyi, és lehet, hogy a táblára csupán a távolságiakat álmodták rá. A személyszállítási célra nem való, azonban a meghirdetés módozatai szempontjából hagyományosan odasorolt, Vorkuta-Labitnangi posta-poggyászvonattal (953) egyvalami hibádzik: az érvényes szolgálati menetrend szerint ilyen vonat nem létezik, hasonló kategóriájúból legfeljebb a 922/921 (Pecsora-Kirov / Kirov-Vorkuta) említhető, csakhogy abban sem találunk Vorkuta-Labitnangi kocsit. A vonatszám nélkül feltüntetett kirovi és sziktivkari járat közvetlen kocsik formájában sorolható a létezők közé, egyéb módon nem. Summa-summarum, a tábla használhatósága halvány kétségeket ébreszt. A tartalék, CsME3-3006 vontatva állítja be az első átmenőre a 41-es szerelvényét, azután a kezdőponti váltókörzeten át távozik. A kocsik sorrendje hátulról előrefelé: 021 14825, 017 07801 (ide szól a jegyem), 019 16758, 017 65411, 021 14791, 022 10896, 021 14882, 020 20311, 020 20329, 020 20360, 020 20352, 028 84005 (valamennyi ammendorfi, az étkező felújított, lapos oldalfalú, a zöld 84005-ös kivételével korporatív színtervűek). Az oldalperon kezdőponti végénél szolgálati tartózkodót rendeztek be a féklakatosok számára, egyikük máris csatlakoztatja az első kocsi fővezetékét a központi levegős rendszerre - a megoldással leginkább a rendezőpályaudvarok indító vágánycsoportjain élnek, a személyszállító vonatok "felfújásához" kevésbé vesznek igénybe ilyesmit, de Vorkuta ezek szerint kivétel. Az elektropneumatikus fék elektromos rendszerét is le lehet mindjárt próbázni, tehát a vonatgép ráakadását megelőzően kimutatható és orvosolható például az esetleges érintkezési hiba. Szállingóznak az utasok, egy részük busszal, a többieket autóval hozták ki a rokonok vagy ismerősök.
A sárga csíkos, sötétvörös színtervű (a bordó színterv-változathoz hasonló, de a festék ezúttal két árnyalattal világosabbra sikeredett) TEP70-0466 vontatási szolgáltatásait fogjuk élvezni. Az eredetihez közelálló műszaki tartalmú SzV kocsi ez esetben is a Pomorje vonathoz tartozott, de a tegnapitól eltérően vörös függönyöket húztak az ablak feletti vitrázsrúdra - a fekhely és a háttámla vörös bársony borításával együtt a hatás olyan, mintha kupé helyett kupiban tartózkodnék. A jegyem az egyes számú fülkébe szól, az utaskísérő hölgy (nem a bevállalós, hanem egy másik - szintén váltótárs nélkül, ahogy már megszoktuk) viszont a hármas fülkét ajánlja fel, ahol minden jel szerint utastárs nélkül élvezhetem végig az utat - és valóban így lesz. A tárolón vagy negyvenfokos hőmérséklet alakult ki az utasterekben, az eredeti megoldású, tehát akkumulátorról pufferüzemben működő légkondícionáló berendezés állóhelyzetben egy idő után lekapcsol, ennek megfelelően a minden második, egyharmadig lehúzható ablak javíthatna valamit a helyzeten - ha mozdulna a levegő. Amint elindulunk - pontosan a menetrend előírásainak megfelelően, körülbelül félházas telítettséggel -, mozdul, bár onnantól nincs jelentősége, hisz' feléled a hűtés.

Szejdán és Szivaja Maszkán két-két perc a menetrend szerinti tartózkodásunk, emellett Amsoron is megállunk menetrenden kívül, és keresztezünk az egy szekciónyi 2TE10ut-val vontatott, egyetlen személykocsit tartalmazó, 684Ja (Pecsora-Vorkuta) vonattal. (Papír szerint neki kellene keresztre várnia.) Amsortól folyamatos százzal haladunk egy darabon, behozandó a keletkezett késedelmet. Elköltöm a vacsorámat, az igen ízletesre sikeredett, lisztbe forgatott, sült lazacfilét, sültburgonyával, friss uborkával és olivabogyóval. Megkapom mellé a szokásos túlélőkészletet, a mostanság elmaradhatatlan ananászos zselével - elképzelem, ahogy már a környékbeli rénszarvasok is ananászos zselét nyammognak a pálya mentén, az intai baromfifeldolgozóban ananászos zselével tömik a csirkéket, és ennek ellenére nem fogy... Intán pontosan gurulunk be az elsőre, húsz percet pihenünk (22:47-23:07), közben személyzetváltás történik. A negyediken Pecsora-Inta iránytáblájú személykocsi ácsorog CsME3-assal. Az átmenő fővágányt tehervonat foglalja. Az 1-es fülkében két vasutas hölgy helyezkedik el, így már érthető a kölcsönösen előnyös kupécsere: én elterpeszkedhetek a hármasban, ők a szűkebb szolgálati helyett az egyesben merülhetnek el a végtelenített traccspartiban. Azért a tea szervírozása a duma közben sem marad el. A váltók a TD-60 telephelyet a kezdőpont felé nézve jobb oldaláról kerülő, szelvényszámozás szerinti bal sínpárra - felépítménye 800 méteres jellegű hézagnélküli, betonaljas, KB-s - térítenek. A telephelyen, a hóeltakarítógépek mellett most 2TE10mk vendégeskedik, néhány anyagoskocsi társaságában. A mozdonyfordító delta ideeső, északi csúcsa egészen a vágányunk mellé ér ki (1995.9), áteresz (1995.530) következik, a jobb vágányunkhoz zárkózunk (1994.9) és komótosan 100 km/h-ig gyorsítunk. Áteresznél (1992.680), ideiglenes lassú miatt leadjuk nyolcvanra, majd ismét száz: nem használjuk ki a 120 km/h-val igénybevehető, íveket alig tartalmazó szakaszt. 1975. km szolgálati megállóhelynél 60 km/h-ig fékezünk, a Csornaja hídján nyolcvannal haladunk (előtte-utána az ívsugarak ekkora tempóra méretezettek), a gép vontatni kezd, százzal folytatjuk. Csornijnál, a jobbon 2TE10m várja üres magasoldalfalúakkal, hogy felszabadítsuk az egyvágányú állomásközt. Errefelé, Pecsoráig - mint láttuk a második részben -, egészen szabályosan, két állomásközönként volt szükség komolyabb műtárgy beiktatására, vagy költségesebb földmunkákra, ezért hol egyvágányú, hol kétvágányú a pálya. Általában a bal vágány torkollik a jobba, negyvenes kitérőkkel, tehát páratlan vonatként sűrűbben kényszerülünk fékezésekre, és tesszük ezt az állomási bejáratok előtt, vélhetően azért, mert a kijáratig nincs meg a fékút. Mármint tehervonatra, nem pedig a mégiscsak kétszer nagyobb fékszázalékú személyszállító vonatra. De mit törődik ez a tehervonatos világ az ablakosakkal? Kaljakurja után a jobbon, kettő kivételével korporatív színtervű kocsikkal, egy szekciónyi 2TE10ut-val az élén poroszkál a 310Sz (Adler-Vorkuta) távolsági személy.

Izjaju forgalmi kitérő bejáratához előbb villamosfékkel hatvanra, majd légfékkel negyvenre fékezve közelítünk, hiszen az egy sima - egy fordított jegyében, az Izjaju-Dzsintuj állomásköz egyvágányú. A felvételi épületből két fiatal hölgy látogat ki, formaruha egyikükön sincs, aki a tárcsát tartja a kezében, a másik kezével a festett fekete haját fésülgeti. Negyvennel gurulunk, a kezdőponti váltókörzetben a jobbhoz csatlakozunk, a mozdony vontatni kezd, 60-70 km/h-val másszuk meg a kaptatót, és ahogy felérünk a helyi csúcspontra, százig fokozzuk az iramot. Nem sokáig élvezhetjük a ritmikus zakatolást: a rövid állomásköz elfogy, negyvennel közelítjük Dzsintujt, a végponti váltókörzetben áttérünk a bal vágányra, elgurulunk negyvennel a végponti váltókörzetig és százra gyorsítunk. Janyju forgalmi kitérő végponti bejárata mellett negyvennel haladunk el, a forgalmi szolgálattevő ezúttal egyenruhában fogadja a vonatot, ám ahogy hirtelen mozdulattal a fejéhez kap, talán böglyöt elhessentve, lerepül a sapkája. Vilju forgalmi kitérőn 2TE10m-es, üres magasoldalfalúakból álló eleggyel keresztezünk, a Szinja folyócska hídja után vontatni kezd a gép a szemmel jól látható emelkedőben - hirtelen terheléskor világosbarna, aránylag ritkás füst jelenik meg a kipufogóberendezésből. A hullámosabbá váló terep kaptatós szakaszai, jellemzőik függvényében 60-70 km/h-ig fogják meg a vonatot, a lejtőkön 80-90 km/h-t tartunk, az aránylag kis ívsugarak miatt. Aranyec állomáson tehervonatot előzünk, a kevesebb ívet tartalmazó, Misajag ex keresztező-megelőzőhelyig terjedő szakaszon felhúzzuk százig, de hamarosan levesszük hatvanra. 2TE10ut szekcióval személyszállító vonat halad a jobbon, vegyesen Északi Vasút és korporatív színtervű kocsikkal, az elejében és a végében több posta- és poggyászkocsival. TEP70-eses menet követi az előzőt két térközre, mindössze három személykocsival, köztük egy Északi Vasút-, kettő korporatív színtervű. 60 km/h-ra fékezünk a Misajagot megfejelő ívkombinációban, 80 km/h körül folytatjuk, ám hamarosan igen takarékosra veszi a gép a vonóerőkifejtést, elegendő tartalékidő birtokában, illetve a Pecsora folyó völgyéhez vezető lejtő jótékony hatásával megtámogatva. Pecsora állomáson a másodikra járunk be, és akárhogy mesterkedünk a csigalassú gurulással, -5 lesz belőle érkezőben. A helybeli CsME3-5686 zárja ránk az uszinszki stokkot.

Időközben elmúlt éjfél, kezdetét vette a kirándulás nyolcadik napja (2011 június 25., szombat) - néhány órát alszom, míg a vonat megközelíti Uhta városát; a vorkutai magisztrális Pecsora és Uhta közötti kilométereit, a telephelylátogatással egybekötött pecsorai kiruccanáshoz kapcsolódva, a következő, ötödik részben ismertetem. Uhta állomás leírására ebben a részben, a napi események végéhez illesztve kerítettem sort.
A menetrenddel teljes összhangban (6:45) futunk be Szosznogorszk második átmenőjére, huszonöt perces pihenőt iktatunk be, ezalatt végrehajtják a hálókocsik vízfeltöltését, szemétürítését, valamint a mozdonyszemélyzet váltását. Az elsőn a pecsorai kiránduláshoz holnap igénybeveendő, Sziktivkar-Uszinszk járat (306Ja) tartózkodik, korporatív festésű kocsikkal. A tartalék (CsME3) épp leakaszt egy stokkot a végéről, de így is marad rajta tizennégy kocsi, a vonóerő pedig mindehhez egyetlen szekciónyi 2TE10ut. A kezdőponti váltókörzethez közelebb, a felvételi épülettel szemközti (kezdőpont felé nézve jobb) oldalon, északról a folyóval határolva hasított ki magának területet a vontatási telephely - hamarosan behatóbb ismeretséget kötünk vele. A kezdőponti bejáratnál kijutunk az Izsma (Szosznogorszk folyója) mellékvize, az olajvárossal azonos nevű Uhta partjára: a táj szemet gyönyörködtető, pláne többnapnyi tundra után. A növénytakaró zömmel fenyő, némi nyírrel vegyesen, és végre csupa-csupa megtermett, szép szál fával, ahogy kell. Horgász tevékenykedik gumírozott szerelésben a folyó közepén, a víz a fenekéig ér. Az északi, magas part regénybe illő, az innenső, délit viszont egy szakaszon sikerült elcsúfítani néhány barakkal és kettős szögesdrót kerítéses teleppel - ami nem más mint börtön, hivatalos nevén a 24-es számú javító kolónia. Alacsony, szinte sertésól-szerű épületek sorakoznak a területén.

Vetlaszjan állomás nevét illetően két variáció használatos: az Expressz-3 helyfoglalórendszer és az Északi Vasút szolgálati menetrendje szerint Vetlaszjan, a topotérkép és további menetrendek szerint Vetloszjan, a hozzátartozó település pedig Vetloszjan néven része Uhta városnak. (Uhta reptere, Dalnyij, innen két kilométerre, délre fekszik.) A központi lírától jobbra eső, tizenkét irányrendező vágányt minden további nélkül el lehetne adni olajszállító tartálykocsi bemutatóhelynek: dőzsölhetünk a négy- és nyolctengelyesek különféle típusai között. Vetlaszjan az Uhta-környéki olajfeldolgozó üzemeket szolgálja ki, a kezdőponti váltókörzeténél deltával ágazik és kel át a folyó másik partjára a finomítókat és egyéb olajtelepeket felfűző "olajkörvasút", amolyan vorkutai módra, bár ezúttal nem beszélhetünk teljes körről, mert ahhoz még egy folyóhídra volna szükség, valahol a börtönnél. Negyvennel gurulunk végig az állomáson. A kezdőponti lírafejnél, jobbra teherkocsijavító műhely található - a javításra váró járművek stílszerűen csupa tartálykocsik -, három CsME3-as és egy 2TE10mk pihen a közelben. Az "olajkörvasutat" deltával illesztették a fővonalhoz, a keleti ág Vetlaszjan kezdőponti, a nyugati ág Uhta végponti váltókörzetéhez csatlakozik, ennélfogva az állomásköz nem nevezhető éppen hosszúnak (konkrétan tíz méter sincs). Balra a Vetloszjan-hegy oldalát lépcsőzetes módon, gabionhálós megoldással biztosítják görgetegképződés ellen, többszáz méteres hosszban bontakoztak ki a földmunkák. Kitérőbe járunk, jobbra, az aszfaltburkolatú oldalperonnal ellátott, illesztéses, faaljas elsőre. 2TE10u várakozik a tehervonati indító-fogadó vágányok egyikén. Az egyszintes, nagyméretű felvételi épület jó állapotú, és bár nem a márványpalota kategóriája, azért a kellemes alaphangulatot megadja. A vonat tíz percet tartózkodik, hetvenen szállnak fel, a leszállók mennyisége körülbelül negyven, illetve néhányan, akik lemaradtak a szosznogorszki cigiszünetről, most pótolják a nikotinhiányukat. A kissé lelakott, ám a vorkutaihoz képest ezzel együtt lényegesen jobb állapotú szállodához taxizom kétszáz rubelért (a buszt most nem várom meg, sietek), bejelentkezek, leccuccolok.
Az előre megbeszéltek szerint, az Északi Vasút szosznogorszki régiójának a már megismert sajtósa tízkor vár a szálló előtt. Az Uhtától közúton párpercnyire lévő Szosznogorszkba autózunk, a vontatási telephely megtekintése céljából. Az állomás végponti lírafejénél épített felüljárón áthaladva jutunk a fűtőház felőli oldalra, tehát a vonal és az Izsma folyó határolta földterületre. A MÁVAG által 1949-ben szállított Er-761-83 szobormozdony képezi a létesítmény központi dísztárgyát, "A Szovjetúnió - vasúti nagyhatalom, 1950" feliratú szín-épülettel szemközt. Apró, füvesített park, néhány ápolt nyírfa, meglehetősen giccses, őzeket ábrázoló, köztéri kompozíció-féleség dobja fel a legnagyobb szín oldalában magasodó, háromszintes, rózsaszínes árnyalatúra festett irodaépület ipari-semmilyen hangulatát. A mozdony, miután letudta aktív korszakát, az 1990-es évekig fűtőgépként üzemelt Szosznogorszkban, ma pedig már hiába keressük a vontatási egységnél, ugyanis átszállították a vasutas lakótelep parkjába és ott állították ki. (A vasutas telepen többnyire kétszintes, vakolt téglaházakat találunk, egészen kellemesnek nevezhető környezetben.) Az üzemeltető telephely (TCsE-21) vezetője mutatja be a létesítményt. 50 darab CsME3-as tartozik az állományukba, tehát alapvetően a tolatómozdonyokkal járulnak hozzá a vorkutai magisztrális és szárnyvonalai napi életéhez, továbbá néhány 2TE10m és 2TE10mk egészíti ki a palettát. A karbantartási tevékenység a napivizsgázásra korlátozódik, ennek megfelelően a PTOL mint a pecsorai TCsR-37 karbantartó telephely kirendeltsége működik.
Az egymás mellett elhelyezkedő, két fő szín előtti vágánycsoporton lényegében a környék teljes dízelgép-palettáját megtaláljuk, annyi szépséghibával, hogy a TE10 családból mindössze a 2TE10mk változatok képviseltetik magukat, illetve mögöttem kandikál ki a 2TE10u-0531, egy AM3 szolgálati motorkocsi mellől. CsME3-3236 érkezik a pecsorai állagú 2TE10mk-2497-ért...
...és komótosan kihúzza a kotlaszi 2TE10mk-2142 és TEP70-0450, CsME3-2026, CsME3e-6697, 2TE70-012 csoportjából. A 6697-es tolatómozdony helybeli, ugyanez áll a 2026-osra, utóbbin azonban még a korábbi gazdája, Buj telephely (szintén az Északi Vasúton) jelzése szerepel.
Gyors látogatást teszek a Kotlaszba (Szoljvicsegodszkba) állomásított 2TE70-012 vezérállásán. Még a hagyományos, 395-ös fékezőszeleppel szállították, illetve a régebbi típusú KLUB-U kijelzővel. A bőr villamos reakcióján alapuló TSzKBM éberségi berendezés kontroll-kijelzőjét a többfunkciós monitor bal szélén találjuk. A monitorról leolvasható, hogy a B szekció kiüzemelt állapotú, a működő A szekció motorja alapjáraton forog, a kontroller nulladik pozícióban van, a menetirányváltót hátramenetbe kapcsolták. A telephely vezetője érdeklődik az európai rendszerek iránt, váltunk néhány mondatot a különbségekről és azok okáról. Megemlíti még, hogy ritka jó időjárást fogtam ki az északi csavargásomhoz, ennyire tartós napsütést csak kívánni lehet, megkapni sokkal kevésbé. Pici szépséghibaként, a tundra két-három napig tartó virágzását pont nem látom, pedig nagyon szépek a mocsárban növő bokrok tetején kinyíló, lilás színű szirmok.

Szétnézünk a kisvárosban, útbaejtve a vasút adminisztratív épületét. A település az állomás körül, abból kiindulva fejlődött 1939-től, eleinte a folyóval azonos, Izsma néven - akárcsak a vasútállomás -, 1957-től pedig mint Szosznogorszk. A városi rangot még Izsmaként, 1955-ben nyerte el. Uszty-Uhta község mellett, az Izsma és az Uhta összefolyásánál (Szosznogorszkkal szemközt) az i.sz. első évezredben már léteztek állandó lakhelyek, földsánccal körülvéve, illetve a környéken a XVIII. századtól keletkeztek apróbb falvak, de a mai helyzethez közvetlenül a vasútépítés vezetett el. 1942-ben Izsma a Pecsorai Vasút területi központjává vált. A város ma közel 28 ezer lakosú, fő munkaadója a vasút, valamint az 1945-ben beindult földgázfeldolgozó komplexum. 2011-től az Északi Vasút szosznogorszki régiója fogja át a vorkutai magisztrális és szárnyvonalai együttesét a Komi Köztársaság területén. A hely arról is nevezetes, hogy - egyelőre - itt ér véget az oroszországi közúti hálózat: északabbra csupán a pecsorai, intai, vorkutai, uszinszki szigetüzemek léteznek, igaz, Pecsoráig többé-kevésbé összefüggő hálózatot alkotnak az erdőgazdasági és a gázos, olajos cégek kezelésében álló utak, nagyobbrészt burkolatlan, de helyenként zúzalékkal megerősített, sőt, aszfaltozott szakaszokkal. Összességében azonban nem személygépkocsi futóművének való jelleggel. Ha valaki mégis az autójával együtt szeretne továbbutazni, annak a már említett, negyvenezer rubeles, pőrekocsis megoldás áll a rendelkezésére (azaz autónként 13333 rubel). Szosznogorszkban az állomás végponti váltókörzetéhez közelebb, a felvételi épülettel szemközti oldalon találjuk a művelethez szükséges oldal- és homkokrakodós csonkát.
Visszaúton, Ozjornijjal (közigazgatásilag Uhta része) a hátam mögött készítek egy távlati képet Uhtáról, aztán bevitetem magamat az olajvárosba és elköszönök a kísérőimtől. Délre 31 fokig melegedett fel a levegő, a majdnem zavartalan napsütésben. A délutánt városnézéssel töltöm. Uhta nem a vasútnak köszönheti a megalakulását, hanem annak, ami alatta van. Már ötszáz éve ismert a helyi olajkincs, a megtalálásához mindössze erre kellett járni, azt ugyanis nehéz nem észrevenni, ha a folyó medréből bugyog fel a sötét folyadék. (A természeti jelenséget észlelők valószínűleg igen bután néznének egy mai környezetvédőre, ha az olajszennyezésről kezdene beszélni.) 1748-ban végezték Moszkvában az első kőolajfinomítási kísérletet az innen nyert anyaggal, az 1800-as évek második felétől pedig gőzhajókat állítottak át kőolajüzeműre. A XX. századdal és a Szovjetúnióval beköszöntött a lágeresítési folyamat: az Uhta folyónál 1929-ben jelent meg az első munkatábor, azután UhtPecsLag néven, 1938-ig a "lágerfarm" körülbelül ötezer fővel vett részt az oljakitermelésben. A háború előestéjén komoly formában felmerült a komi terület fővárosi címének áthelyezése Sziktivkarból Uhtába, és bár az ötletet elsodorták a történelmi események, 1943-tól városként, öles léptekkel fejlődött tovább a település. Lakossága 110 ezerrel tetőzött a Szovjetúnió szétesését megelőzően, azóta kissé csökkent, de a stabil munkahelyeket adó Lukoil, Gazprom és más nyersanyagfeldolgozócégeknek, a köréjük települt gépipari egységeknek köszönhetően meg tudta tartani a százezer körüli lélekszámot.

A közutak minőségét össze sem lehet hasonlítani a vorkutaiakkal (tegyük hozzá, jobbára a terep sem lekvár állagú szúnyogkeltető), bár egy átlagos, mérsékelt égövi településhez képest még mindig erős kívánnivalókat hagynak maguk után. A várost hosszában átszelő Lenin út tekinthető a főutcának. Két oldalát szépnek nem mondható, ám korrekt állapotú, többszintes épületek övezik, itt-ott üzletekkel a földszinti helyiségekben. Szembetűnő, hogy az olajosok többet tudnak aprítani a tejbe a szenesekhez képest, no persze az sem mindegy, hogy errefelé legalább úgy-ahogy elviselhető a klíma. Jellemző módon, a városi kultúrház egy UhtaTranszGaz-os irodaépületre néz. Az oldalában körhintát és egyéb, gyermekek szórakoztatására szolgáló, köztéri eszközöket üzemeltetnek. Tehát a jövő nemzedék, miközben körhintázik, még akkor is az olajjal és gázzal kapcsolatos céglogók vésődnek a retinájába. Mondanom sem kell, hogy a közönség által látogatható intézmények sorában hamar megtaláljuk az olajipari múzeumot. A településen keresztülfolyó Csibju patak két oldalán húzódó utak közül a központ felé nézőt Olajosok Partjának, a kifelé nézőt Gázosok Partjának nevezik. Persze a közfeladatokra jutó közpénz így sem végtelen: ne feledjük, nem egy nagyonélhető-nagyoneurópai-meseországban vagyunk, hanem a kendőzetlenebb valóságban. Például, a szosznogorszki út városba vezető végében található, körforgalmú tér gyalogosforgalmát eredetileg segítő aluljárót lezárták, a lejárólépcsők elfagyása-tönkremenetele miatt, és a felújításukat nem úgy fest, hogy egyhamar tervbe veszik. Kijelölt gyalogosátkelőhelyek nincsenek, mindenki az átrohangálásos megoldással él, igaz, a kereszteződésekben a közlekedési lámpák "fedezete" alatt teszik mindezt. A városi, közösségi közlekedés buszokon alapul. Marsrutkaként működő, különféle mikrobuszok, a midi kategóriában PAZ-ok, a nagyobbak képviseletében a Vorkutában is látott, bézs-zöld Ikarus 263-asok járnak. A viteldíj 14 rubel, kalauzrendszer van, de ez - másutt szokatlan módon - kiterjed az iránytaxikra. (A mikrobusz tolóajtaja mellett ül a dolgozó és nyitja-csukja a megállókban. Legalább ennyi haszna van, ha már elfoglal egy helyet.) A 2-es járattal a vasútállomásra, a 12-essel a reptérre lehet kijutni. Az önkormányzattal szerződött magánszolgáltatók napszak és egyéb tényezők függvényében változtatják a járművek befogadóképességét egy járaton belül, például a 12-es hol PAZ, hol mikrobusz.
Talán a majdnem-fővárossá válás, talán csak a komolyabb népességszám (Sziktivkar után a második legnagyobb város a Komi Köztársaságban) tette, hogy az utcanevek, a közintézmények feliratai többnyire kétnyelvűek (orosz és komi). A főposta és az északnyugati regionális Telekom irodaépület szomszédságában a szintén kétnyelvű feliratot kapott vasúti technikum épületét láthatjuk. A technikum a Szentpétervári Állami Vasúti Egyetem fióklétesítményeként működik.
A fedett uszoda mellett jégcsarnok építésébe kezdtek. Utóbbi majd egyszer elkészül, és ha a lakosok meg nem unják, hokizhatnak és korizhatnak egész évben: télen a folyó jegén, nyáron a csarnokban. A nyári időszakban az uszoda kevésbé népszerű, hiszen mindenki a mellette fekvő, strandnak kinevezett folyószakaszra megy lubickolni. (A vízről még annyit, hogy ami a csapból folyik, az aránylag kemény, mint például Budapesten, eltérően a kifejezetten lágy vízű Vorkutától.)
Kinézek a település délkeleti szélén, délnyugat-északkeleti irányban húzódó állomásra, abban a reményben, hogy amíg jó a napállás, hátha jön Szosznogorszk felől (északról) valamilyen tehervonat - merthogy személyszállítóból ebben az időszakban csupán északra közlekedő lesz. Régi ismerősünk, TEP70-0448 hozza Kotlasz felől a 90G jelű, Nyizsnyij Novgorod - Vorkuta távolságit. Egészen impozáns, ahogy a tizenhét kocsi végigkígyózik a váltókörzeten, elérve az első átmenőt (17:30-kor fog peront). Erős ötven-hatvan fős utascsere történik, ezúttal leszállóból van több. Szűk félórával később pecsorai 2TE10utk szekció gurul négy korporatív színtervű személykocsival, ugyancsak délről - a 636Ja Sziktivkar-Pecsora személy. Szosznogorszk felőli teherből egy darab se... A gyenge szél újból és újból idesodorja a feldolgozó üzemek karéjától a jellegzetes olajpárlat-bűzt; a koncentrációja szerencsére messze gyengébb ahhoz képest, mint amit például a volgamenti finomítók produkálnak.

Uhta lírája hét átmenővágányos - a felépítmény illesztéses, faaljas -, átmenő fővágányai a negyedik és az ötödik. Az első átmenő ágyazati anyaga homokos zúzalék, a többié tiszta zúzalék. A kezdőponti bejárat (1557.260) mintegy kilencvenfokos irányváltozást okozó, aránylag kissugarú, végpont felé nézve jobb ív első harmadához került. A vonal két sínpárjának balján illesztéses, faaljas, a városszéli ipartelepek vasúti kapcsolatát biztosító vontatóvágány halad párhuzamosan. Az ívben két közúti felüljáró keresztezi különszintben a vasutat, előbb a Zseleznodorozsnaja utca nem túl fényes állapotú, vasbeton szerkezetű műtárgya (1557.3), azután pedig az osztottpályás Szosznogorszkoje sossze vasbeton hídja (közepe: 1557.540). A faaljas és betonaljas kitérőket egyaránt tartalmazó váltókörzet (bejárati kitérő: 1557.6) a második felüljárónál kezd kibontakozni, balról csatlakozik a vontatóvágány, jobbról, telepről szintén sajátcélú sínpár közeledik, a külső oldalán a felüljáró alatt csonka indul, csatlakozik hozzá, végül a vasúti kapcsolat a líra oldalába torkollik, a hatodik átmenő megfejeléseként. Balra vágány fejlődik, két ágra oszlik, a belső (betonaljas, KB-s) nincs használatban (további két ágra szakad, mindkettőt fű lepi), a külső - a váltókörzetnél faaljas, kijjebb betonaljas, KB-s - azonban igen, vágányhídmérleg tartozik hozzá. (A fűlepte sínpárokat megelőző, rozsdás főjelző valamiféle meg nem valósult szándékot sugall. Ha a vágányt továbbfektetnék, egy híd beiktatásával át a folyón, csatlakozhatna az "olajkörvasút" odaeső leágazásába. A mai állapotból kiindulva nem látszana sok értelme...) A lírához közelebb, még mindig balra, két további, faaljas vágányköteg indul: a külső, két sínpárral, a kezdőponti váltókörzethez közelebb elhelyezkedő, bakdaruval ellátott, kiskonténeres telepet szolgálja ki, míg a belső, három csonkával, a líra első átmenőjének a kezdőponti peronvégéig tart. A három csonka közül a legkülső homlokrakodót kapott. A középső eredetileg az első átmenő folytatása volt (a talajban hagyott aljak, illetve a vágány helyzete árulkodik róla), a csak személyszállító vonatok fogadására és indítására szolgáló átmenőt pedig megrövidítették, hiszen az ablakosok így is kiférnek rajta. A csonka bakja melletti, funkciótlanná vált oldalrakodó az eredeti hosszúságú első átmenőhöz tartozott. Az SK+10 magasságú, aszfaltozott, széles oldalperon hosszában szinte végigéri a megkurtított elsőt, a kezdőponti peronvéghez közelebb egészen tágas teret alkot, a tér vágánnyal szemközti szélét a jó állapotú, egyszintes, nagyméretű, vakolatlan téglafalú, sárga-fehérre festett felvételi épület (1558.1), valamint a végponti oldalán a hasonló színösszeállítású, vakolt téglafalú, háromszintes forgalmi épület (1558.2) adja. Az épületek mögött busz- és taximegállót, illetve parkolót alakítottak ki. A felvételi épület homlokzatán szereplő 1958-as évszám mellől már egyenesen hiányolnánk a sarló-kalapácsot, ha nem volna ott. Persze ott van. A kivilágítható, kék "Uhta" felirat alatt, fémtáblákon nyilakat és "Moszkva felé", "Moszkva felől" feliratokat helyeztek el, megspórolva a lehetséges célpontok felsorolását. A jelzők a régebbi, lekerekített főlapú típushoz tartoznak. A bejárati jelzők, a kijáratik zöme és a tolatásjelzők egy része árbocos, a többi törpe. A váltók téli hómentesítését a szokásos, sűrített levegős lefúvatórendszer végzi. Az áteresszel (1558.950) határolt, végponti lírafejnél (1558.930) a vasút kiér az Uhta folyó partjára, és követve annak kanyarulatát, bal ívet vesz. Az átmenő fővágányok betonaljas kitérőkkel megvalósított kapcsolása (1559.550) már az íves szakaszra került. Három illesztéses, faaljas, féligszétválasztott sínszeges leerősítésű vágány halad tovább párhuzamosan: jobb kéz felől a vonal két sínpárja, baljukon az "olajkörvasút" kiágazását biztosító delta nyugati ágával. A kanyarulatnál a folyóvölgyet délről záró Vetloszjan-hegy oldala egészen a parthoz szorítja a vaspályát, a görgetegképződés - és télen a lavinaveszély - hatékonyabb kezelése céljából a meredek lejtőt lépcsőzetes módon, gabionhálós megoldással biztosítják, többszáz méteres hosszban (1559.0-1559.5) bontakoztak ki a földmunkák. A végponti bejárattal (1559.650) gyakorlatilag egyvonalban állították Vetlaszjan állomás kezdőponti bejáratát.

Még kivárom a Szosznogorszkoje sossze felüljáróján a "jó" napállás utolsó perceit - de sajnos hiába -, azzal visszabandukolok a Szevasztopoljszkaja utca elejéhez, ahol már tűrhető sűrűségű a városi buszforgalom. Irány a szálloda.

Tovább az ötödik rész eseményeire

Vissza a harmadik rész eseményeire

Vissza az utazás főlapjára